Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 09:14
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ludzie stąd: Wielki, niedoceniony malarz. Wierny tradycji patriota

W tym roku będziemy obchodzić stulecie urodzin artysty Ludwika Maciąga, z tej okazji władze Białej Podlaskiej przyjęły odpowiednią uchwałę.  "Prof. Ludwik Maciąg to wybitny bialczanin, absolwent gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, znakomity malarz koni i rodzimego pejzażu, jak również scen batalistycznych z historii Polski. Zasłużony wychowawca i pedagog, absolutnie autentyczny i uczciwy, zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu" – można przeczytać w stanowisku, jakie zajęła rada miasta.
Ludzie stąd: Wielki, niedoceniony malarz. Wierny tradycji patriota

Z tej okazji podczas Dni Białej Podlaskiej zostanie otwarta wystawa poświęcona twórczości prof. Ludwika Maciąga. - Prawdopodobnie w czasie jej trwania będzie też można obejrzeć obrazy Otta Maciąga, brata artysty. Nie zabraknie też pamiątek związanych z II wojną światową, gdyż muzeum chce przypomnieć również sylwetkę Józefa Maciąga, najstarszego z braci, który również miał zdolności artystyczne, jednak w młodym wieku zginął w czasie działań wojennych w Serbii. Zostanie też podkreślone, iż Maciągowie służyli w wojsku podczas światowego konfliktu, broniąc ojczyzny. W muzeum mamy kilkadziesiąt prac Ludwika Maciąga – wyjaśnia Violetta Jarząbkowska dyrektor Muzeum Południowego Podlasia. I dodaje, że w najbliższych planach jest wykonanie muralu przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Ma powstać też okolicznościowy znaczek i kartka pocztowa z reprodukcją obrazu Ludwika Maciąga – mówi dyrektor Jarząbkowska.

Ludwik Maciąg urodził się 13 lipca 1920 r. w Krakowie. Jednak w wieku dwóch lat przyjechał do Białej Podlaskiej z rodziną. Jego ojciec był oficerem 9. Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował w Białej Podlaskiej. Stąd Ludwik spędził dzieciństwo i młodość na Podlasiu. – To był dla niego ważny okres. Ówczesne inspiracje stały się tematem jego późniejszych prac. Przede wszystkim obudziła się w nim już słynna, miłość do koni. Od najwcześniejszych lat wykazywał się zdolnościami artystycznymi. Malował pejzaże, portrety i właśnie konie. W zbiorach muzeum jest też szkicownik Ludwika Maciąga z lat czterdziestych ubiegłego wieku – informuje dyrektor Muzeum Południowego Podlasia. (...)

Ludwik Maciąg po wojnie musiał się ukrywać. Schronienie znalazł w stadninie koni w Janowie Podlaskim, gdzie pracował jako masztalerz i myśliwy. Kiedy stwierdził, że jest bezpieczny podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale po niedługim czasie przeniósł się na warszawską uczelnię. Tam zdobył tytuł profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego, piastował też stanowisko dziekana ASP. (...)

Profesor zapoznawał młodego artystę z wieloma ciekawymi ludźmi. Dzięki niemu, Stanisław Baj spotkał Jagodę i Jurka Sroków, a także rodzinę Jobdów. – Zacząłem być też zapraszany na plenery malarskie w Janowie Podlaskim, na które jeździł prof. Maciąg, a które były organizowane przez bialskie muzeum – wspomina twórca.

W 1982 r. został asystentem prof. Maciąga na ASP. - Nie bardzo chciałem być na uczelni, ale ze względu na profesora zgodziłem się. Z tego roku zrobiło się całe życie – mówi Stanisława Baj. Kiedy Ludwik Maciąg przeszedł na emeryturę, w połowie lat dziewięćdziesiątych, scedował swoją pracownię na ul. Brackiej 11/13 na swojego wieloletniego asystenta. – Było to wyjątkowe miejsce. Kiedy w pracowni urzędował Ludwik Maciąg, odbywały się tam spotkania z członkami oddziału partyzanckiego Zenona i innymi osobami, służących w Armii Krajowej – przypomina prof. Baj. Sam do tej pory wynajmuje tę pracownię od wojska.(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 11 lutego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama