Radzyń Podlaski: Prokuratura bada decyzje finansowe byłego prezesa

  • 19.02.2020, 09:31
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Prokuratura bada decyzje finansowe byłego prezesa PUK Radzyń Podlaski
Od października ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim przygląda się finansowemu zarządzaniu radzyńskim Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych, w okresie, gdy prezesem był Sławomir Sałata. Działania prokuratury zainicjowało zawiadomienie burmistrza Jerzego Rębka. - Moim zdaniem, burmistrz uporczywie dąży do znalezienia czegokolwiek, co mogłoby mnie pogrążyć. W ten prymitywny sposób będzie mógł pokazać, że moje odwołanie jest usprawiedliwione – komentuje Sławomir Sałata.

Przypomnijmy, że Sałata był prezesem PUK od marca 2015 roku. Powołany został na to stanowisko zaraz po tym, jak władzę w mieście po jesiennych wyborach poprzedniego roku objęło w mieście PiS z burmistrzem Jerzym Rębkiem na czele. Wcześniej Sałata był radnym miejskim w ramach klubu będącego zapleczem Jerzego Rębka – wówczas posła PiS, a przez jakiś czas również Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro.

Gdy Sławomir Sałata został powołany na stanowisko prezesa spółki miejskiej, władzę w swojej prywatniej firmie SA-BA przekazał żonie. Niestety, w 2017 roku kontrola CBA wykazała, że wraz z funkcją nie przekazał udziałów. Choć prezes kilka miesięcy po objęciu stanowiska w 2015 roku pozbył się nadwyżki udziałów ( zgodnie z prawem jako prezes spółki miejskiej, mógł mieć w SA-BA tylko do 10 proc.) w firmie żony, to jednak na początku września 2017 r. CBA zawnioskowało do rady nadzorczej PUK o odwołanie prezesa i rozwiązanie z nim stosunku pracy.Sławomir Sałata został odwołany przez radę nadzorczą 25 września 2017 r. Dzień później, z rekomendacji burmistrza, został powołany na utraconą kilkanaście godzin wcześniej funkcję. - Jako burmistrz pracę Sławomira Sałaty oceniam bardzo wysoko. Mogę powiedzieć, że będę rekomendował ponownie Sławomira Sałatę na to stanowisko – informował burmistrz Jerzy Rębek, przed ponownym powołaniem Sałaty.

Zdanie na temat prezesa Sałaty burmistrz zmienił w 2019 roku. 24 lipca zawnioskował bowiem do rady nadzorczej PUK o odwołanie Sałaty, jako powód podając pracę dla konkurencyjnej firmy – SA-BA, tej samej, co do której nie miał żadnych uwag, gdy okazało się, że Sałata może pozostawić sobie w niej do 10 proc. udziałów, zgodnie z ustawą antykorupcyjną. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 18 lutego

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe