Akcje: Rusza Operacja Czysta Rzeka

  • 21.02.2020, 10:47
  • Paulina Chodyka
Akcje: Rusza Operacja Czysta Rzeka
22 lutego koncertem w Lublinie zostanie zainaugurowana II edycja Operacji Czysta Rzeka. Tego samego dnia ruszy rejestracja sztabów, a już 1 marca zostaną zorganizowane pierwsze lokalne akcje sprzątania. „Operacja” to największa i jednocześnie pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek obejmuje swym zasięgiem całą Polskę. W tym roku pojawi się też tzw. Bank Kontenerów.

Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli, promująca dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy i korzystamy, a z którego  w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. W pierwszej edycji wzięło udział ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 70 sztabów, które zebrały ponad 54 tony śmieci.

Koncert Jacka Kleyffa z Orkiestrą na Zdrowie, którzy są dobrym duchem akcji i kończyli swym występem zeszłoroczne wielkie sprzątanie, również otworzy tegoroczną edycję Operacji. Będzie to zarówno wydarzenie muzyczne, jak i spotkanie przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji. Koncert odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie już 22 lutego o godz. 18:00. Bilety-cegiełki, wspierające akcję w cenie 20 i 35 złotych dostępne są na https://bilety.ck.lublin.pl/MSI/mvc/pl. Dochód ze sprzedaży wejściówek będzie przeznaczony na tzw. Bank Kontenerów. - To nowy element Operacji Rzeka, przewidziany na wypadek trudności z odbiorem śmieci w miejscach, gdzie zostaną zorganizowane akcje sprzątania. Głównym założeniem akcji jest to, żeby już na etapie tworzenia własnych sztabów ich koordynatorzy prowadzili rozmowy z lokalnymi samorządami lub operatorami w sprawie odebrania śmieci na swoim terenie. Jeśli jednak z jakichś powodów okaże się to niemożliwe, to dzięki Bankowi Kontenerów z zebranych środków pokryjemy koszt zagospodarowania tych śmieci. To takie zabezpieczenie logistyczne, powstałe na bazie ubiegłorocznego doświadczenia - wyjaśnia Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Kraina Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka. Bank Kontenerów można wesprzeć, kupując chustę również gadżety Operacji Czysta Rzeka na stronie www.operacjarzeka.pl.

Rejestracja sztabów i wolontariuszy rozpoczyna się 22 lutego i potrwa do 23 kwietnia. Można jej dokonać poprzez stronę www.operacjarzeka.pl. Tam oraz na facebooku znajdują się szczegółowe informacje, dotyczące tegorocznej akcji. Wszystkie sztaby zostaną zaopatrzone w sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Otrzymają także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania. - Wolontariuszem może zostać każda osoba dorosła, a także niepełnoletnia, jednak za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna. Każdy wolontariusz otrzyma także oficjalne podziękowanie od szefa sztabu oraz pamiątkową koszulkę, a dzieci worko-plecak – informuje Iza Sałamacha, jedna z koordynatorek akcji. 

Od 1 marca będą organizowane lokalne akcje, które potrwają do 30 kwietnia. Na 18 kwietnia natomiast organizatorzy zaplanowali wielkie sprzątanie w całej Polsce.  Tego dnia odbędzie się najwięcej akcji sprzątania w różnych zakątkach Polski. Wielki finał, podobnie jak rok temu, odbędzie się 2 maja w Janowie Podlaskim.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe