Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:34
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Akcje: Rusza Operacja Czysta Rzeka

22 lutego koncertem w Lublinie zostanie zainaugurowana II edycja Operacji Czysta Rzeka. Tego samego dnia ruszy rejestracja sztabów, a już 1 marca zostaną zorganizowane pierwsze lokalne akcje sprzątania. „Operacja” to największa i jednocześnie pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek obejmuje swym zasięgiem całą Polskę. W tym roku pojawi się też tzw. Bank Kontenerów.
Akcje: Rusza Operacja Czysta Rzeka

Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli, promująca dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy i korzystamy, a z którego  w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. W pierwszej edycji wzięło udział ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 70 sztabów, które zebrały ponad 54 tony śmieci.

Koncert Jacka Kleyffa z Orkiestrą na Zdrowie, którzy są dobrym duchem akcji i kończyli swym występem zeszłoroczne wielkie sprzątanie, również otworzy tegoroczną edycję Operacji. Będzie to zarówno wydarzenie muzyczne, jak i spotkanie przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji. Koncert odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie już 22 lutego o godz. 18:00. Bilety-cegiełki, wspierające akcję w cenie 20 i 35 złotych dostępne są na https://bilety.ck.lublin.pl/MSI/mvc/pl. Dochód ze sprzedaży wejściówek będzie przeznaczony na tzw. Bank Kontenerów. - To nowy element Operacji Rzeka, przewidziany na wypadek trudności z odbiorem śmieci w miejscach, gdzie zostaną zorganizowane akcje sprzątania. Głównym założeniem akcji jest to, żeby już na etapie tworzenia własnych sztabów ich koordynatorzy prowadzili rozmowy z lokalnymi samorządami lub operatorami w sprawie odebrania śmieci na swoim terenie. Jeśli jednak z jakichś powodów okaże się to niemożliwe, to dzięki Bankowi Kontenerów z zebranych środków pokryjemy koszt zagospodarowania tych śmieci. To takie zabezpieczenie logistyczne, powstałe na bazie ubiegłorocznego doświadczenia - wyjaśnia Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Kraina Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka. Bank Kontenerów można wesprzeć, kupując chustę również gadżety Operacji Czysta Rzeka na stronie www.operacjarzeka.pl.

Rejestracja sztabów i wolontariuszy rozpoczyna się 22 lutego i potrwa do 23 kwietnia. Można jej dokonać poprzez stronę www.operacjarzeka.pl. Tam oraz na facebooku znajdują się szczegółowe informacje, dotyczące tegorocznej akcji. Wszystkie sztaby zostaną zaopatrzone w sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Otrzymają także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania. - Wolontariuszem może zostać każda osoba dorosła, a także niepełnoletnia, jednak za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna. Każdy wolontariusz otrzyma także oficjalne podziękowanie od szefa sztabu oraz pamiątkową koszulkę, a dzieci worko-plecak – informuje Iza Sałamacha, jedna z koordynatorek akcji. 

Od 1 marca będą organizowane lokalne akcje, które potrwają do 30 kwietnia. Na 18 kwietnia natomiast organizatorzy zaplanowali wielkie sprzątanie w całej Polsce.  Tego dnia odbędzie się najwięcej akcji sprzątania w różnych zakątkach Polski. Wielki finał, podobnie jak rok temu, odbędzie się 2 maja w Janowie Podlaskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama