Biała Podlaska: Bezpieczny Senior już niedługo

  • 22.02.2020, 11:47
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Bezpieczny Senior już niedługo
Na spotkanie noworoczne Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przybyło aż dwieście czterdzieści osób. Goście przyjechali z kół terenowych z powiatu bialskiego, w tym z Rokitna, Łomaz, Chotyłowa, Kodnia oraz Białej Podlaskiej. – Jestem bardzo zadowolona z przebiegu uroczystości. Cieszę się też bardzo, że seniorzy chętnie uczestniczyli w wydarzeniu – mówi prezes Maria Skonieczna.

Już tradycją stało się, że podczas spotkań seniorzy występują na scenie prezentując skecze, piosenki i kabarety. Tak było też tym razem. W tym roku program artystyczny reżyserowała Anna Tomkiel, emerytowana polonistka, która wcześniej uczyła w LO im. J. Kraszewskiego. – Dzięki temu ma świetny warsztat, poza tym była też instruktorem teatralnym, a jej zespoły były nagradzane. Jedna z jej grup dotarła do eliminacji ogólnopolskich w przeglądzie teatrów młodzieżowych. Stąd bardzo mnie cieszy, że chciała pomóc członkom związku zaistnieć na scenie – dodaje prezes Skonieczna.

Dodaje, że obecnie trwają przygotowania do programu Jeden z Dziesięciu. – Zgłosiło się dotąd  dziewięciu panów, jednak potrzebny jest jeszcze jeden. Stąd zachęcamy do skontaktowania się z nami, by uczestniczyć w dobrej zabawie – wyjaśnia Maria Konieczna.

Zaznacza też, że uczestnicy spotkania byli zadowoleni z poruszanych w czasie prelekcji tematów. Jedna z prelekcji prowadzona przez starszego pielęgniarza Piotra Frankowskiego dotyczyła używania teleopaski, którą można wypożyczyć w Domowym Szpitalu, znajdującym się przy ul. Spółdzielczej 5.

Teleopaska to urządzenie, za pomocą którego można wezwać pomoc, a także zmierzyć tętno i temperaturę. Ma też wmontowany system namierzana GPS, dzięki czemu jeśli starsza osoba się zgubi, można ją z łatwością odnaleźć. - Drugi wykład prowadzony był przez pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy przybliżyli starszym ludziom jak korzystać z e-recept oraz jak założyć Internetowe Konto Pacjenta. Wyjaśnili też zmiany w ochronie zdrowia. Wyrazili również chęć uczestniczenia w kolejnych wydarzeniach, więc będziemy tę współpracę kontynuować – przyznaje prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. – Chcielibyśmy by seniorzy przychodzili do nas z problemami. Będziemy starać się im pomagać, ale oczywiście nie mamy panaceum na wszystkie bolączki. Jednak martwi nas kiedy starsze osoby dają się nabierać przez oszustów, stąd chcemy zabiegać o uświadamianie społeczeństwa w tej kwestii - podkreśla Maria Skonieczna.

Kolejne spotkanie pod nazwą Bezpieczny Senior odbędzie się 4 marca. Prelekcję wówczas poprowadzi rzecznik praw konsumenta w urzędzie miasta Jolanta Marczuk, która opowie o tym jak uniknąć niepotrzebnych zakupów i uchronić się przed oszustami.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe