Biała Podlaska: Okradziono cerkiew i zbezczeszczono jej ołtarz

  • 25.02.2020, 08:40
  • Marcin Kozarski
Biała Podlaska: Okradziono cerkiew i zbezczeszczono jej ołtarz
W nocy z 22 na 23 lutego ktoś włamał się do cerkwi św. Apostoła i Ewangelisty Marka w Białej Podlaskiej. Zginęły kielich eucharystyczny, księga liturgiczna oraz inne przedmioty sakralne. Zostało zbezczeszczone też najświętsze miejsce, tj. św. Ołtarz (scs. Prestoł). Złodziej chodził po dachu a na posadzce zostawił po sobie ślady krwi. Z powodu incydentu nie została odprawiona św. Liturgia. Wydarzeniem wstrząśnięci są wierni.

Cerkiew pod wezwaniem św. Apostoła i Ewangelisty Marka należy do parafii wojskowej św. Marka w Białej Podlaskiej, w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego. Świątynia znajduje się na terenie dawnej jednostki wojskowej. - Kradzież w niedzielę rano odkrył nasz wikariusz - mówi pełniący obowiązki proboszcza parafii ks. mitrat płk. Aleksy Andrejuk. Jak dodaje, wydarzenie ogromnie wstrząsnęło całą społecznością wiernych. Z powodu incydentu nie została też odprawiona św. Liturgia. 

O zdarzeniu policjanci zostali powiadomieni wczoraj, przed godz. 8.00. Według wstępnych ustaleń złodzieje dostali się do wnętrza świątyni poprzez wybicie szyb w jednym z okien za pomocą kostki brukowej. - Prócz kradzieży przedmiotów sakralnych dokonali uszkodzenia zamknięcia skrzynki energetycznej bezpieczników umieszczonej na zewnątrz budynku. Na miejscu funkcjonariusze wykonali szereg oględzin, zabezpieczyli też ślady. Do działań użyty został również pies tropiący. Obecnie ustalamy okoliczności jak też sprawców tego czynu - mówi podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, oficer prasowa bialskiej policji. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 25 lutego

Marcin Kozarski

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe