Gmina Tuczna: Nadbużański ziemniak z Tucznej

  • 04.03.2020, 08:23
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Tuczna: Nadbużański ziemniak z Tucznej
Samorząd po raz kolejny wychodzi do rolników z ciekawą inicjatywą. – Chcemy zachęcić gospodarzy do wspólnego działania i sięgania po środki z zewnątrz, aby wdrażać w uprawach nowe technologie – podkreśla wójt Zygmunt Litwiniuk. Dlatego dla zainteresowanych tematem zorganizowano konferencję.

– Gmina Tuczna jest na etapie składania wniosku do projekt „Nadbużański Ziemniak”. To ciekawa inicjatywa, która pozwala rolnikom zrzeszać się i produkować dobry jakościowo, ekologiczny produkt. Gwarantuje też, że grupa staje się liczącym na rynku graczem – mówi Litwiniuk. – Chcemy skrócić łańcuch od producenta bezpośrednio do sprzedaży detalicznej. Jako urząd gminy jesteśmy liderem projektu. Tworzymy grupę operacyjną. Będziemy współpracować z 6 rolnikami z gminy Tuczna, Państwową Szkołą Wyższą im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Microsoftem oraz dostawcą rozwiązań technicznych z Wrocławia, czyli firmą Digital Crops. Mamy szansę na 90-procentowe dofinansowanie, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, bo weryfikacja wniosku potrwa 9 miesięcy. Jeśli uda nam się wygrać postępowanie konkursowe, to przez kolejne 2 lata będziemy ten projekt realizować – zaznacza wójt.

Skorzystają z niego zarówno rolnicy, jak i uczelnia, której badania naukowe zostaną sfinansowane z pozyskanych środków. – Pamiętajmy, że w naszych warunkach meteorologicznych wyprodukowanie produktu wysokiej jakości wymaga specjalnych zabiegów. Dzięki specjalnym sensorom, jakie ma dostarczać Digital Crops, będzie można dozować nawadnianie kropelkowe, wykonywać odpowiednie zabiegi i dokładnie analizować glebę. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 3 marca

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe