Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:54
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Mąż wyjechał za granicę i zerwał kontakt - czy muszę płacić jego długi?

Mój mąż wyjechał do pracy za granicę, ale właściwie zerwał ze mną kontakt, nie przesyła mi niemal żadnych pieniędzy, tylko od czasu do czasu jakieś grosze. Niedawno przysłano mi jego mandat na dość znaczną kwotę. Ponadto mąż mi powiedział, że ma na sobie komornika i że mogę płacić jego długi. Czy to jest prawda i czy mogę podać męża o alimenty? (dane do wiadomości redakcji)
Mąż wyjechał za granicę i zerwał kontakt - czy muszę płacić jego długi?

Prawnik radzi

Tak, w istocie możliwe jest, że egzekucja zostanie skierowana również do Pani dochodów. Prawdopodobnie nigdy nie zawarła Pani z mężem żadnej umowy majątkowej małżeńskiej (tzw. intercyzy), co z wszelkim prawdopodobieństwem oznacza, że obowiązuje tzw. wspólność. Tymczasem w jej skład wchodzą wszystkie jej dochody.

Z kolei mandaty karne zasadniczo są egzekwowane w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w myśl której art. 27c, jeżeli egzekucja ma być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków. Liczba mnoga zaś odnośnie wspomnianych "majątków osobistych" została w orzecznictwie wytłumaczona w ten sposób, że "artykuł 27c u.p.e.a. dotyczy sytuacji, gdy zobowiązanym jest tylko jeden z małżonków" (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 listopada 2013 roku, sygn. akt I SA/Sz 669/13).

Nieco inaczej jest także w przypadku "zwykłego" postępowania egzekucyjnego. Stosownie bowiem do brzmienia art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika, a w myśl art. 787¹ k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W końcu, w myśl art. 923¹ k.p.c. tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom. Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom.

Mimo to możliwe jest skierowanie egzekucji cywilnej do majątku wspólnego, acz wymaga to większego zaangażowania ze strony wierzyciela, a mianowicie wystąpienia przez niego na drogę cywilną. W przypadku zaś gdy między małżonkami zaistnieje separacja faktyczna, każdy z nich może dochodzić w sądzie ustanowienia rozdzielności z mocą wsteczną.

W końcu, w trakcie trwania małżeństwa możliwe jest dochodzenie od małżonka świadczenia potocznie zwanego alimentami (choć "prawniczo" jest to w istocie tzw. roszczenie o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny). Właściwy dla rozpoznania tego rodzaju powództwa jest sąd rodzinny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama