Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:58
Reklama
Reklama

RAPORT: Koniec marnotrawstwa. Markety muszą oddawać żywność

Od 1 marca sklepy mają obowiązek przekazywania żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia lub z uszkodzonymi opakowaniami, organizacjom pożytku publicznego. Weszły bowiem w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jeśli właściciele sklepów się do nich nie dostosują, zapłacą kary.
RAPORT: Koniec marnotrawstwa. Markety muszą oddawać żywność

Autor: Adam Trochimiuk

Już od 10 dni duże sklepy muszą mieć podpisaną umowę z wybraną organizacją pożytku publicznego. Przepisy zobowiązują je do przekazywania żywności, która nadaje się do spożycia, ale z jakiegoś powodu nie nadaje się do sprzedaży. Może to być przywiędłe warzywo lub produkt z uszkodzonego opakowania bądź ze zbliżającym się terminem przydatności do spożycia. Sklepy muszą przekazywać żywność nieodpłatnie. Warto zaznaczyć, że produkty muszą spełniać wymogi prawa żywnościowego, czyli m.in. nie mogą być zepsute.

Nowe przepisy określają też konkretne stawki kar za niedostosowanie się do wytycznych. Otóż sklep, który wyrzuci wspomnianą żywność do kosza, zapłaci 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanej żywności. Pieniądze trafią na konto organizacji, z którą ma podpisaną umowę. Jeżeli zdarzy się, że nie podpisze umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary i 10 groszy za każdy zmarnowany kilogram żywności. Tym razem środki zasilą konto Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska. Zapytaliśmy jedną z największych sieci marketów w Polsce, jak wyglądało wdrożenie działania w jej przypadku. Okazuje się, że projekt przekazywania niesprzedanej, nadającej się do spożycia żywności realizowany jest systemowo w marketach Biedronki już od 2016 roku. – Umowy podpisywane są przez naszą firmę, a nie pojedyncze sklepy, które nie posiadają odrębnej osobowości prawnej – wyjaśnia dyrektor działu ochrony środowiska sieci Biedronka, Sylwia Krzyżycka. Ponad 60 procent towarów przekazywanych na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego z Biedronki stanowią: świeże mięso, wędliny, wyroby garmażeryjne oraz ryby. Są wykorzystywane do przygotowywania posiłków w jadłodajniach i stołówkach bądź paczek żywnościowych w punktach wydawania żywności dla osób potrzebujących. – W 2019 roku współpracowaliśmy łącznie z 83 Organizacjami Pożytku Publicznego, którym przekazywaliśmy żywność z 1639 naszych sklepów. Jest to ponad połowa z 3002 Biedronek na koniec IV kwartału 2019 r. – podkreśla Krzyżycka.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 marca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama