Gmina Siemień: Kadrowe problemy strażaków ochotników

  • 20.03.2020, 14:34
  • Tomasz Wachulski
Gmina Siemień: Kadrowe problemy strażaków ochotników
Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lub kilkanaście lat w Ochotniczych Jednostkach Straży Pożarnej na terenie gminy nie będzie komu wyjeżdżać do działań. Kto będzie ratował poszkodowanych w wypadkach oraz ludzkie mienie z płomieni?

Zdaniem władz gminy są powody do obaw. Wieloletni działacze ze względu na wiek nie mają sił na udział w akcjach gaśniczych. Z kolei wśród młodych ludzi nie ma chętnych, którzy mogliby ich zastąpić. Pieniędzmi potencjalnych kandydatów też się nie zachęci, bo za udział w akcjach gaśniczych i szkoleniach wypłacone są niewielkie kwoty. Prestiż z bycia strażakiem może także nie wystarczyć.

- Mamy duże problemy kadrowe. W tym momencie jest to już luka pokoleniowa. Pierwszy raz od kilku lat do OSP w Siemieniu przyjęliśmy trzech nowych ochotników. W sumie dziewięciu druhów wysłaliśmy na szkolenie, badania i kursy uzupełniające – tłumaczył wójt Tomasz Kanak.

Na terenie gminy funkcjonuje siedem jednostek OSP. Jeżeli nie będą miały odpowiedniej liczby strażaków, nie będą wzywane do udziału w akcjach ratunkowych. Kto wtedy ochroni mienie okolicznych mieszkańców? Pewne jest jedno, straż na wsi to bezpieczeństwo. Z udziałem druhów łatwiej jest także organizować różne działania społeczne.

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe