Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 05:38
Reklama
Reklama

Próchenki: Mały pomnik wielkiej historii 

Jednym z ważniejszych epizodów krwawej wojny religijnej rozgrywanej na Podlasiu, była walka mieszkańców wsi Próchenki o prawo do wyznawania swojej wiary. Dzieje tej niewielkiej miejscowości powiatu łosickiego pokazują brutalną rzeczywistość, z jaką zetknęli się unici - pionki na szachownicy walki Wschodu z Zachodem, gdzie najważniejszymi figurami byli Papież i Car. Dziś jedynym historycznym śladem po burzliwej, religijnej historii Próchenek jest, osamotniony, niszczejący pomnik na opuszczonym cmentarzu.
Próchenki: Mały pomnik wielkiej historii 

W Próchenkach, największej wsi gminy Olszanka, niczego nie brakuje. Wszystko, co najważniejsze, występuje w liczbie pojedynczej. Jest jedna szkoła, biblioteka, OSP, stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi i kościół. Za to cmentarze we wsi są aż trzy. Największy, współczesny, katolicki, leży na tyłach parafialnej świątyni. Drugi to cmentarz żołnierzy, którzy zginęli w 1915 roku. Podczas I wojny światowej na polach pod Olszanką i Próchenkami rozegrała się bitwa między wojskami niemieckimi i rosyjskimi, w której uczestniczyli też Polacy, siłą zaciągnięci do zaborczych armii. Siedem lat temu, w miejscu gdzie pochowano uczestników tych walk, odsłonięto pamiątkową tablicę i postawiono krzyż. Regularnie odbywają się tam uroczystości upamiętniające poległych, a sam cmentarz zarejestrowała Rada Pamięci Walk i Męczeństwa. Trzeci cmentarz, choć leży tuż obok tego wojennego, mało komu jest znany.


- Przyznam szczerze, że jak tu przyjechałem, to nawet nie wiedziałem, że jest takie miejsce. Bo to wówczas cmentarza nie przypominało. Tam po prostu rosły ogromne krzaki, wszystko zarośnięte, mur był ledwo widoczny. Dopiero później zrobiono tam porządek i teraz wygląda to już lepiej- mówi w rozmowie ze „Słowem Podlasia” proboszcz parafii Tadeusz Turyk. Żeby wejść na teren trzeciego prócheńskiego cmentarza trzeba popchnąć metalową, zardzewiałą bramkę scalającą dwie ściany sięgającego do pasa kamienno-ceglanego muru. Trudność w pokonywaniu chaszczy znajdujących się za murem uzależniona jest od pory roku, dlatego zdecydowanie najłatwiej po cmentarzu poruszać się późną jesienią. Ewentualnie taką zimą, z jaką mamy obecnie do czynienia. Ale obchodzenie wokół tej i tak niewielkiej przestrzeni nie ma sensu, bo nie znajdziemy tam nic ponad to, co rzuca się w oczy od razu po przekroczeniu bramy. (...)

Jak opisuje w swojej pracy „Unici ziemi łosickiej” historyk Tomasz Dobrowolski, Próchenki założono w połowie XIII wieku i pierwszymi mieszkańcami wsi byli ruscy osadnicy. Kolejne informacje dotyczące lokalnej społeczności pochodzą już z XVI oraz XVII wieku i świadczą o istnieniu we wsi cerkwi prawosławnej. Przełom dla Próchenek, oraz całego regionu, nastąpił w październiku 1596 roku kiedy odbył się Synod Brzeski.

W Rzeczpospolitej Obojga Narodów obawiano się, że car pod przykrywką spraw religijnych będzie wykorzystywał prawosławnych mieszkańców naszej ziemi do swoich rozgrywek politycznych. Stąd pomysł zawiązania Unii Brzeskiej - połączenia w Rzeczpospolitej cerkwi prawosławnej i kościoła katolickiego. W ten sposób prawosławni poddani króla Zygmunta III Wazy zachowali swój bizantyjski obrządek, ale przyjęli zwierzchnictwo papieża. To dotyczyło także południowego Podlasia, gdzie wkrótce znacznie zmieniła się struktura wyznaniowa na korzyść nowo powstałej wspólnoty. (...)

Wspomnienia mieszkanki Próchenek, Heleny Filipczuk, opublikowane m.in. w Podlaskich Wiadomościach Diecezjalnych z 1990 roku, do dziś wywołują emocje, choć od opisywanych wydarzeń minęło ponad 150 lat.

Strach było patrzeć, jak bito. Naprzód do naga rozbierano, skóra pod razami siniała, czerniała i puchła. Bito na dworze, a mróz był tęgi, zwykle zaczynano od najmłodszego, chłopiec, dziewczyna, a jak się napatrzyli na ból dzieci, to dopiero szli rodzice. Jęki męczonych rozlegały się wszędzie (...).

W ten sposób carscy urzędnicy w obstawie uzbrojonych Kozaków próbowali złamać lokalnych unitów, którzy odmawiali przejścia na prawosławie. Kościoły unickie rozkradano i niszczono, ludność bito i poniżano, a duchownych zastraszano. Szczególnie tragiczna jest historia ostatniego unickiego proboszcza Próchenek, Laurentego Makowskiego, którą tak opisuje Helena Filipczuk: 

Ksiądz Makowski radził ludziom, żeby nie przystawali na złą wiarę i przy Panu Bogu się ostali i że on sam woli tłuc kamienie przy drodze, niż pójść na wiarę nie po myśli Ojca Świętego. Ale w tym czasie rząd sprawił taki okrutny bal dla księży w Janowie i zapowiedział, że który ksiądz przyjedzie na ten bal, to dostanie dużo pieniędzy i będzie mu dobrze, a który nie przyjedzie, to niech się wynosi i w parafii nie ostanie dłużej. Ksiądz Makowski z Próchenek pojechał do tego Janowa, choć się dotąd zarzekał, że tego nie zrobi. (...) 

Jak wynika z relacji mieszkanki Próchenek proboszcz Makowski złamał się pod naciskiem władz i odprawił mszę zmieniając obrządek. Tego parafianie mu nie wybaczyli. (...)

Z czasów funkcjonowania parafii greckounickiej zachowały się w archiwach liczne księgi stanu cywilnego, w większości te wypełniane przez księdza Makowskiego, opisanego we wspomnieniach Heleny Filipczuk. Oprócz tego w Archiwum Państwowym w Lublinie można znaleźć bogatą dokumentację dot. licytacji na urządzenie ikonostasu w świątyni a także budowę szkółki parafialnej. Zgromadzone akta dobitnie pokazują, jak żmudny był cały biurokratyczny proces związany z jakąkolwiek materialną działalnością duchowych instytucji - ogłoszenia przetargu, decyzje, pozwolenia, kosztorysy… Niestety, wśród zachowanych pism nie ma żadnych szczegółów dotyczących cmentarza, pozwalających na przykład dowiedzieć się czegoś więcej o innych osobach leżących w prawosławnych grobach w Próchenkach. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 17 marca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama