Biała Podlaska: Stan epidemii - wirus coraz bliżej

  • 24.03.2020, 09:56
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Stan epidemii - wirus coraz bliżej
Na oddziale obserwacyjno-zakaźnym bialskiego szpitala znajdują się trzy osoby z podejrzeniem koronawirusa. - Zostały pobrane materiały do badań. Oczekujemy na wyniki. Podczas okresu podejrzeń zachorowań na koronawirusa bialska placówka przekazała do badania ok. 20 materiałów pobranych od pacjentów – informuje rzecznik bialskiego szpitala Magdalena Us.

Na dzień 23 marca na terenie województwa lubelskiego było w sumie 48 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych, w tym jedna osoba zmarła. Na terenie województwa lubelskiego, na dzień 23 marca, 15 osób było diagnozowanych pod kątem zakażenia koronawirusem, 4087 osób jest poddanych kwarantannie, a 5571 osób jest objętych nadzorem służb sanitarnych.


Rzecznik Magdalena Us wyjaśnia, że w chwili obecnej szpital dysponuje wystarczającą ilością środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. - Jednocześnie sukcesywnie uzupełniamy i zakupujemy odpowiednie środki na wypadek wzrostu liczby zachorowań – wyjaśnia. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej zostanie zwiększona liczba łóżek. Na oddziale zakaźnym przybędzie ich aż trzydzieści.

Rzecznik szpitala odnosi się również do ogólnopolskiej akcji #gastropomaga, podczas której restauracje i cukiernie przekazują bezpłatnie przyrządzone przez siebie dania i wypieki pracownikom służby medycznej.

– W ostatnim czasie spotkaliśmy się z bardzo miłymi gestami ze strony bialskich lokali gastronomicznych.  Cukiernia „Kryształka” przekazała na oddziały szpitalne ciasta. Bistro „Uzdrowisko” przekazało na oddział obserwacyjno-zakaźny zupę i ciasto. Restauracja „Dla Przyjaciół Diana” przekazała ratownikom medycznym pizzę. To piękne gesty solidarności z personelem medycznym, który każdego dnia dba o naszych pacjentów. Serdecznie dziękujemy

– mówi rzecznik bialskiego szpitala.

W związku z sytuacją w kraju władze Białej Podlaskiej przeniosły w budżecie miasta 400 000 zł z rezerwy na zarządzanie kryzysowe w celu zabezpieczenia koniecznych wydatków na walkę z zagrożeniem koronawirusem. Od 16 marca straż miejska prowadzi kontrole we wszystkich supermarketach. Chodzi o sprawdzanie czy w danym momencie nie jest przekroczona dopuszczalna liczba osób przebywających w jednym pomieszczeniu. - O ile na początku były jakieś uwagi do obsługi sklepów, to teraz zdarzają się one sporadycznie. Problemem jest zachowanie się ludzi oczekujących na zewnątrz. Często stoją w grupie, zbyt blisko siebie, nie zachowując „bezpiecznej” odległości. Każdorazowo na sygnał o nieprawidłowościach wysyłany jest patrol do interwencji – wyjaśnia rzecznik prezydenta Gabriela Kuc- Stefaniuk. Kontrolowane są też place zabaw, parki i inne miejsca spotkań dzieci i młodzieży. 23 marca władze miasta zdecydowały o zamknięciu placów zabaw do odwołania. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 marca

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jutro będzie lepiej
Jutro będzie lepiej 25.03.2020, 16:48
W białej już są osoby zainfekowane I chore. Brak informacji wynika z przerażająco niewielkiej liczby wykonywanych testów lub kiszenia informacji przez system. Wkrótce, wraz z rosnaca liczba zgonów, dane trzeba będzie ujawnić.

Pozostałe