Biała Podlaska: Zostańcie w domach, dotrzemy do was!

  • 24.03.2020, 10:08
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Zostańcie w domach, dotrzemy do was!
Już około 90 podopiecznych, którym dowożone są leki i zakupy w czasie pandemii koronawirusa,  zarejestrowało Centrum Wolontariatu przy bialskim Caritasie. Pomoc potrzebującym zaoferowali też strażacy z OSP Sławacinek Stary. Ruszają w teren w tym tygodniu. Apelują do osób starszych i w kwarantannie: „Nie wychodźcie z domów, dzwońcie, dotrzemy do was”.

Akcja pomocy tym, którzy mogą sobie nie poradzić z izolacją w czasie pandemii, rozkręca się na całego. Gromadzi wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i środki, by wesprzeć potrzebujących i zachęca do kontaktu tych, którzy ze wsparcia chcą skorzystać.


Bialskie centrum wolontariatu Caritas diecezji siedleckiej działa już pełną parą.

– Byliśmy już do tej sytuacji trochę przygotowani. Na co dzień mamy pod swoją pieczą seniorów, których wspieramy w codziennych potrzebach. W ubiegłym tygodniu numery telefonów, na które dzwonią zazwyczaj nasi stali podopieczni, udostępniliśmy do kontaktu każdemu, kto potrzebuje pomocy

– mówi Monika Rybaczewska, kierownik centrum wolontariatu przy bialskim Caritasie.

Od tego czasu dwa udostępnione numery telefonów właściwie nie przestają dzwonić. – Dzwonią ludzie mieszkający za granicą, prosząc o wsparcie ich starszych rodziców, babć czy dziadków, którzy mieszkają na odludziu i istnieje obawa, ze nikt do nich nie dotrze. Dzwonią tacy, którzy mieszkają w odległych miastach Polski i przyznają,że byli u swoich starszych bliskich kilka dni temu, zrobili im zapasy, ale w najbliższym czasie nie przyjadą i proszą, by ktoś kontrolował sytuację – wylicza Rybaczewska. (...)

Dwa dni po uruchomieniu telefonów w bazie podopiecznych centrum wolontariatu znalazło się około 90 osób. Obsługuje ich 67 wolontariuszy. -  W zaopatrywanie osób zgłoszonych nie możemy angażować  ludzi, którzy nie ukończyli 18 lat. W teren mogą jeździć osoby dorosłe, świadome zadania – mówi Monika Rybaczewska. I dodaje, że nie brakuje osób dorosłych, które na stałe w wolontariacie Caritas nie działają, a teraz zaoferowały wsparcie.

– Mamy pana, który prowadzi firmę przewozową. Wszystkie zlecenia mu teraz odwołano i on, nie mając źródła zarobkowania oferuje nam za darmo, bez żadnej gratyfikacji, siebie jako kierowcę swojego busa. Jeździ z wolontariuszami do seniorów – mówi Rybaczewska. – Innym przykładem jest pani, która pracuje jako fryzjerka. Teraz nie może wykonywać swojej pracy i postanowiła działać w naszym wolontariacie. Takich ludzi trzeba pokazywać, mówić o ich postawie i doceniać.

(...)

Akcję wsparcia potrzebujących ogłosiła też OSP Sławacinek Stary. W tym tygodniu strażacy rozpoczynają odwiedzanie osób, które dotychczas się do nich zgłosiły. – W ubiegłym tygodniu odbieraliśmy zgłoszenia telefonicznie i weryfikowaliśmy w gminie pierwszych zgłaszających się do nas – mówi Ada Sałamacha.

– To był też czas, gdy przygotowywaliśmy się do zadania od strony technicznej. Uzupełnialiśmy nasze zapasy, gromadząc środki ochrony osobistej takie jak: płyny do dezynfekcji rąk czy powierzchni, rękawiczki nitrylowe, maseczki, wszystko to co jest niezbędne i jednorazowego użytku. Próbujemy przygotować się jak najlepiej, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile osób się do nas zgłosi. (...)

Nad sytuacją seniorów w Białej Podlaskiej czuwa również MOPS. Tam też można zadzwonić i zasygnalizować swoje potrzeby. Jak informują miejscy urzędnicy, w akcję na terenie miasta  zaangażowanych jest blisko 80 wolontariuszy, to głównie ci z Caritasu i harcerze, którzy dostarczają zgłoszone telefonicznie potrzebne produkty pod wskazany adres. (...)

Potrzebujesz pomocy w Białej Podlaskiej i powiecie?

Zadzwoń do wolontariatu Caritas: tel. 512 936 068, 693 205 350 (od 9.00 – 19.00)

Zadzwoń do OSP Sławacinek Stary: 661 46 46 48

Zadzwoń do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej: 794 580 265; 505 011 612 (od 7.00 do 17.00)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 marca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe