Poza prawem: Zaświadczenia znów na wokandzie

  • 24.03.2020, 13:01
  • Marcin Kozarski
Poza prawem: Zaświadczenia znów na wokandzie
Na wskutek apelacji po raz drugi przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej rozpoczął się proces lekarza Zbigniewa M. W ubiegłym roku specjaliście za poświadczanie nieprawdy wymierzono półtora roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, 6 tysięcy złotych grzywny oraz 4-letni zakaz przeprowadzania badań i wystawiania orzeczeń o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi wszelkich kategorii. 

Proces w pierwszej instancji zakończył się w lutym 2019 roku wyrokiem dla medyka za wystawianie orzeczeń kandydatom na kierowców na prawa jazdy kategorii C, C+E i D. Według sądu poświadczał w nich nieprawdę, że badanych poddano obligatoryjnym konsultacjom okulistycznym i badaniom oceniającym widzenie zmierzchowe oraz zjawisko olśnienia. Podczas gdy w rzeczywistości nie kierował ich na takie badania, wydając zaświadczenia bez oparcia diagnozy na ich wynikach. Sprawa ponownie ruszyła w tym miesiącu. - Jej kolejne terminy wyznaczono na kwiecień - informuje Anna Stelmach z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Lublinie.

Obrońca oskarżonego sądowi zarzucał naruszenie szeregu przepisów kodeksu postępowania karnego. W tym odczytanie zeznań wielu świadków, mimo możliwości przesłuchania ich na rozprawie, zaniechanie oceny zeznań jednego z nich, przypisanie czynów co do osób, które je kwestionowały, uniemożliwienie zapoznania się z dowodami rzeczowymi oraz uwzględnienie karalności oskarżonego która uległa przedawnieniu. Zwrócił również uwagę na nieodniesienie się przez sąd do przepisów międzyczasowych, regulujących problematykę badan lekarskich w oznaczonym okresie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 marca

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe