Region: Kto nie przestrzega kwarantanny?

  • 25.03.2020, 10:08
  • Anna Chodyka
Region: Kto nie przestrzega kwarantanny?
Każda osoba po powrocie do Polski zobowiązana jest do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Za jej nieprzestrzeganie grozi mandat karny w wysokości 30 000 zł. Jednak są wyjątki od tego przepisu, nie dotyczy on m.in. kierowców zawodowych przewożących towary. Zazwyczaj kwarantanna odbywa się w miejscu zamieszkania czyli pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej na granicy. Tymczasem do naszej redakcji napływają niepokojące sygnały, że powracający zza granicy nie przestrzegają zaleceń, narażając innych na niebezpieczeństwo.

Zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny są zawodowi kierowcy przewożący towary.

Kiedy osoba powracająca zza granicy powiadomi straż graniczną, iż nie może odbyć kwarantanny w domu, to rozpoczyna się odpowiednia procedura.

- Wówczas funkcjonariusz SG kontaktuje się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który w porozumieniu ze starostwem powiatowym wskazuje miejsce przygotowane do odbywania kwarantanny zbiorowej na terenie powiatu. Podczas odbywania kwarantanny zbiorowej należy stosować się do poleceń i wytycznych przekazywanych przez służby

– informuje rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.

Jak informuje rzecznik Gabriela Kuc – Stefaniuk miejscem kwarantanny zbiorowej będzie w Białej Podlaskiej Zespół Szkół Zawodowych nr 1 przy ul Artyleryjskiej. Ponadto rzecznik prezydenta podała do wiadomości, iż w powiecie bialskim kwarantanna zbiorowa będzie się odbywać w Międzyrzecu Podlaskim, Wisznicach i Leśnej Podlaskiej. 


Wyjaśnia, że na chwilę obecną w starostwach na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej od zaraz. - Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach województwa lubelskiego. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby, liczba miejsc do kwarantanny zbiorowej będzie rozwijana w oparciu o dostępne pomieszczenia spełniające wymogi do odbycia kwarantanny – mówi rzecznik wojewody. (...)

Czytelnicy z gminy Łomazy i z Rossosz zgłosili się do Słowa Podlasia z obawami, że w ich miejscowościach osoby poddawane kwarantannie, nie przestrzegają jej. – Mężczyzna, który przyjechał z zagranicy nie może wychodzić z domu, a jego żona przyszła do sklepu zrobić zakupy. Co jeśli nas zarazi? – denerwuje się mieszkaniec Rossosza.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z wójtem gminy Rossosz Kazimierzem Weremkowiczem. – Nie znam takiej sytuacji. Policja przeprowadza dozory osób przechodzących kwarantannę. Wiem, że osoba, która ma przyjechać z Włoch będzie odbywać kwarantannę w domu, z którego rodzina się na ten czas wyprowadziła. Sanepid nie informuje gminy o tym, kto przechodzi kwarantannę. Dopiero jeśli dana osoba będzie miała problem z pozyskaniem wyżywienia, powiadomi nas o tym policja. Gdyż obowiązkiem gminy jest dostarczanie wyżywienia – mówi wójt Weremkowicz. (...)

To, czy kwarantanna jest przestrzegana będzie sprawdzać policja.

- W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, należy skorzystać z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie

– wyjaśnia rzecznik Agnieszka Strzępka. (...)

Więcej informacji można temat kwarantanny można uzyskać na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz dzwoniąc na infolinię NFZ: 800 190 590

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 marca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe