Biała Podlaska: Potrzebujemy siebie nawzajem

  • 29.03.2020, 10:20
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Potrzebujemy siebie nawzajem
Z Sylwią Lewczuk psychologiem, trener biznesu, wykładowcą w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej oraz założycielką poradni psychologicznej, gdzie wraz z zespołem specjalistów tworzy bezpieczną przestrzeń pomocy o tym jak reagować na informacje, które przekazują media, jak się wyciszyć i poradzić z lękiem przed chorobą  rozmawia Anna Chodyka.

Jak się zachować, kiedy wszędzie słyszymy o epidemii?

Przede wszystkim zachować spokój i rozsądek, bo wtedy podejmujemy właściwe decyzje. Pozyskujmy informacje o korona wirusie ze sprawdzonych źródeł czyli ze stron internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Stosujmy się do zaleceń, nie lekceważmy ich. One są po to, żeby nie było epidemii. Wykażmy się odpowiedzialnością obywatelską, bo tu chodzi nie tylko o nas samych i naszych bliskich, ale też o resztę społeczeństwa, a szczególnie o osoby starsze i przewlekle chore. Wybierzmy konkretne działania prewencyjne i skupmy się na nich czyli wszystkie wytyczne dotyczące higieny i unikania dużych skupisk ludzkich.

Załatwiajmy tylko niezbędne obowiązki z reszty działań zrezygnujmy. Skoncentrujmy się na odpoczynku, wysypianiu się, zdrowym odżywianiu, wzmacnianiu systemu immunologicznego (kiszonki, czosnek, imbir, cynamon, kurkuma). W domu nadrabiajmy zaległości czytelnicze lub filmowe, pograjmy w planszówki z rodziną. Najbliższe 2 – 3 tygodnie są kluczowe aby zablokować rozprzestrzenianie się wirusa. Pamiętajmy o naszych najbliższych czy sąsiadach, szczególnie starszych osobach i przewlekle chorych. Zapytajmy czy nie potrzebują naszej pomocy w zakupach, realizacji recept w aptece. W tym trudnym momencie, nie możemy zapomnieć o wzajemnym wsparciu i o tym, że jesteśmy wspólnotą. Takie działania spowodują, że będziemy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy aby wszyscy byli jak najbezpieczniejsi.

 Co zrobić by nie ulec panice?

Im więcej w nas lęku, tym słabszy układ odpornościowy. Aby nie ulegać panice i czarnym scenariuszom, lepiej jest opierać swoje myślenie na faktach. Zadać sobie kilka pytań. Czy w moim mieście został stwierdzony przypadek koronawirusa? Czy był jakiś kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy? Czy mam jakieś objawy? Czy stosuję się do wytycznych? Czy jestem w grupie szczególnego ryzyka? Czy przebywałem w miejscu gdzie mogły znajdować się zakażone osoby? Odpowiedzi dadzą nam obraz prawdopodobieństwa narażenia na zakażenie. Większość z nas uzmysłowi sobie, że nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa. Nie ma sensu nakręcać nieadekwatnych wyobrażeń. Lepiej zająć się zapobieganiem, ostrożnością. Lepiej jest coś konkretnego zrobić w kierunku prewencji, niż zatopić się nadmiernym analizowaniu. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 24 marca

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe