Raport: Życie w dobie koronawirusa. Nowe zakazy powstrzymają epidemię?

  • 31.03.2020, 10:38
  • Anna Chodyka
Raport: Życie w dobie koronawirusa. Nowe zakazy powstrzymają epidemię?
Jak dotąd koronawirus nie dotarł do Białej Podlaskiej, jednak wiele osób przechodzi kwarantannę, gdyż wróciło z zagranicy. W ostatnim tygodniu wprowadzono też wiele nowych zakazów, mających na celu opanowanie epidemii. Jednym z najdotkliwszych, jak przyznają bialczanie, jest ograniczenie liczby osób, które mogą uczestniczyć w pogrzebach, do pięciu żałobników.

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w poniedziałek 30 marca podała, iż na terenie województwa lubelskiego jest w sumie 114 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ofiar śmiertelnych zakażenia w tym czasie było 4. (...)

W bialskim szpitalu do poniedziałkowego poranka nie było przypadku zachorowania na koronawirusa. Jednak wciąż pojawiają się pacjenci z podejrzeniem zakażenia chorobą z Chin. - Wszystkie dotychczasowe wyniki badań na koronawirusa są negatywne. Obecnie w oddziale obserwacyjno-zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej znajdują się trzy osoby z podejrzeniem koronawirusa. Pacjenci znajdują się w obszarze izolowanym. Oczekujemy na wyniki – informuje rzecznik bialskiego szpitala Magdalena Us.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Lublinie, w powiecie bialskim objętych kwarantanną na początku tego tygodnia było 460 osób, w powiecie radzyńskim 206 osób, a w powiecie parczewskim 208. Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej funkcjonariusze nie nakładali mandatów karnych za złamanie zasad kwarantanny. Komenda wraz z podległymi komisariatami prowadzi w jedenastu przypadkach czynności wyjaśniające w kierunku art. 116 kodeksu wykroczeń, mówi on o nieprzestrzeganiu nakazów i zakazów przez chorego lub nosiciela choroby zakaźnej lub osoby sprawującej nad nimi pieczę.

- Do chwili obecnej skierowaliśmy do sądu jeden wniosek o ukaranie mieszkańca Białej Podlaskiej, w związku z nieprzestrzeganiem zasad kwarantanny – mówi oficer prasowy bialskiej policji, Barbara Salczyńska- Pyrchla. Przypomina też, że każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń i opuszcza miejsce kwarantanny musi liczyć się z odpowiedzialnością wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń. - Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. O takich  przypadkach policjanci informować będą również służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet do 30 tys. zł

– wyjaśnia podkom. Salczyńska - Pyrchla.

(...)

Władze miasta Białej Podlaskiej zdecydowały o zakupieniu do  bialskiego szpitala respiratorów. Ich liczba zostanie podana w najbliższych dniach. Prezydent postanowił też o zmniejszeniu opłaty podstawowej o 50 proc. za czas zawieszenia zajęć w Zespole Żłobków Miejskich i o zawieszeniu opłaty za pobyt dziecka dłuższy niż 5 godzin w przedszkolach samorządowych. Urząd miasta podjął się też pomocy w dystrybucji paczek żywnościowych z Unii Europejskiej dla potrzebujących rodzin.

- W obecnej sytuacji Polski Czerwony Krzyż nie miałby możliwości dostarczenia ich do beneficjentów, którzy zazwyczaj odbierali je osobiście. Prezydent zdecydował o stworzeniu magazynu na paczki w siedzibie ZGL. Stąd są one rozwożone przez straż miejską i pracowników MOPS z wykorzystaniem pojazdów instytucji miejskich do potrzebujących rodzin. W akcji biorą też udział bialskie szkoły, ZHP i WOT. Pomoc otrzymuje prawie 400 rodzin (ponad 1000 osób). Każda paczka waży ok. 18 kg i jest dowożona pod wskazany adres. Pracownik MOPS dzwoni do rodziny, gdy samochód straży miejskiej przyjeżdża na miejsce. Dostarczanie paczek odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności

– informuje rzecznik Gabriela Kuc – Stefaniuk. (...)

Od 25 marca wprowadzono zakaz przemieszczania się. Wyjątek stanowi konieczność wykonywania czynności zawodowych, zadań służbowych albo działalności gospodarczej lub prowadzenia działalności rolniczej bądź prac w gospodarstwie rolnym. Nie obejmuje on też wyjścia z domu w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z pójściem do lekarza, bądź zrobienia zakupów. W wyjściu z domu może uczestniczyć żona lub mąż i osoby najbliższe czyli członkowie rodziny. Przemieszczać się mogą też wolontariusze, którzy przeciwdziałają skutkom COVID-19 czyli np. dostarczają żywność seniorom. Możliwe jest też korzystanie z sakramentów np. spowiedzi, w tym celu również możemy wyjść z domu.

Pieszo można chodzić tylko w dwie osoby, w odległości mniejszej niż 1,5 metra od siebie. Jednak to obostrzenie nie dotyczy rodzin. Natomiast w autobusach, busach czy tramwajach można przewozić nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących. W obrządku kultu religijnego może uczestniczyć jedynie pięć osób, poza sprawującymi np. mszę świętą czy pogrzeb. Nie wliczają się w tę liczbę zatrudnieni przez zakład pogrzebowy. – W pogrzebach może brać udział jedynie pięć osób z rodziny lub bliskich, w tym wliczeni są ministranci. Nie ma różnicy czy zmarły to była osoba zasłużona czy nie. Tak było w przypadku pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza, w którym chciało uczestniczyć setki osób, a mogło przyjść poza kapłanami tylko pięcioro krewnych. Obostrzenie obowiązuje do 11 kwietnia  – wyjaśnia rzecznik kurii ks. Jacek Świątek. (...)

Jeśli ktoś przechodzi kwarantannę to powinien o tym poinformować pracodawcę, by można było po je zakończeniu, wypłacić pracownikowi świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Odpowiednie oświadczenie należy złożyć w ciągu 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Można to zrobić drogą elektroniczną za pomocą np. maila. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 marca

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe