Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 18:16
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Historia: Jak Sapieha obraz papieżowi ukradł

Bogata historia Kodnia ściśle wiąże się z rodem Sapiehów. To za ich panowania miejscowość zyskała prawa miejskie i zaczął się w tych stronach rozwijać handel rzeczny oraz powstawały kupieckie szlaki. W tym czasie wybudowano tu okazały, kilkupiętrowy zamek, który niestety nie przetrwał. Do najsłynniejszych przedsięwzięć magnaterii zalicza się sprowadzenie na Podlasie słynącego cudami obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej, od wieków nazywanej też kodeńską.
Historia: Jak Sapieha obraz papieżowi ukradł

Protoplastą możnego rodu Sapiehów był Iwan nazywany Janem, który sprawował wiele funkcji w I Rzeczypospolitej. Wybrano go wojewodą podlaskim i witebskim, po 1504 r. został też najwyższym sekretarzem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Miał również zaszczyt doradzać królowej Helenie, żonie króla Aleksandra Jagiellończyka, gdyż był jej kanclerzem.

Za swoje zasługi otrzymał dobra kodeńskie, a także zgodę na nadanie im praw miejskich oraz budowę w tym miejscu zamku. Rozpoczęła się ona w 1511 r., a dokończył ją syn Iwana, Paweł, który podobnie jak ojciec otrzymał tytuł wojewody podlaskiego. Obronne mury powstały przy ujściu Kałamanki do Bugu. W tym okresie, dzięki bezpieczeństwu, jakie zapewniało liczne wojsko Sapiehów, a także wzniesiona architektura, rozwijał się w Kodniu handel rzeczny i piesze szlaki kupieckie. Po śmierci Pawła Sapiehy, rządy w dobrach przejął Mikołaj, który chcąc naśladować ojca i dziada rozkazał dobudować do zamku trzy piętra, dzięki czemu królował on nad okolicą.

Mikołaj Sapieha możny następca słynnego w całej Polsce rodu, prawdopodobnie w 1631 r. zaczął cierpieć na melancholię. Mimo, iż panna apteczkowa przyrządzała mu mikstury z ziół zebranych na kodeńskich łąkach, choroba coraz bardziej trawiła duszę i ciało magnata. Nie pomagały zalecenia lekarza, ani czary znachora. Pan zamku czuł się coraz gorzej. W końcu jeden z doradców podpowiedział mu, by udał się na kurację do Padwy, a po drodze wstąpił do Rzymu, by powierzyć Bogu swoje zdrowie i prosić o modlitwę samego papieża. Arystokrata nie widząc innego ratunku, kazał przygotować sługom wszystko, co niezbędne do podróży. Jeszcze tego samego roku wyruszył z licznym orszakiem do Włoch, powiadomiwszy wcześniej papieża Urbana VIII o swoim przybyciu. Następca św. Piotra wiedząc o zasługach i poważaniu, jakim cieszą się Sapiehowie, chętnie spotkał się z Mikołajem i odprawił mszę święta w intencji jego zdrowia. Eucharystia odbyła się w kaplicy, w której znajdował się wizerunek Matki Boskiej Gregoriańskiej. Jak mówią źródła obraz namalowany został przez św. Augustyna opata benedyktynów. Z kolei on wzorował się na dziele wykonanym przez św. Łukasza Ewangelistę.


Szlachcic po modlitwie poczuł się znacznie lepiej i ów stan przypisał modłom wznoszonym przed obrazem znajdującym się w watykańskich pomieszczeniach. W związku z tym zwrócił się do papieża, by ten za sowitą sumę odsprzedał mu malunek. Niestety, uzyskał odmowną odpowiedź i jedynie propozycję, że na specjalne zlecenie powstanie kopia wizerunku, która zostanie podarowana Sapiesze. To nie zadowoliło w żaden sposób magnata. Z tego powodu nie mógł spać i przez długi czas zastanawiał się jak wejść w posiadanie cudownego wizerunku. W końcu uznał, że przekupi jednego ze strażników. To mu się udało i pod ukryciem nocy obraz został przeniesiony do zajmowanej przez Sapiehę siedziby. Wówczas nie zwlekając, ze względu na obawę przed pogonią, zebrał swych najlepszych wojów i ruszył do Polski. Jeszcze zanim wyjechał z Włoch, papież dowiedział się o kradzieży. Wzburzony zdradą strażnika i ogołoceniem watykańskich zbiorów rozkazał odnaleźć zdrajcę i spalić go na stosie.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 marca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
A pomiędzy ? 19.08.2023 14:34
Argumentów nie ma co przytaczać, bo plemię POpaprańców, było jest i będzie na nie odporne, idą jak te szczury z Hamelin za swoim fałszywym grajkiem, i jeszcze ta megalomania, no chyba, że ,,Zeus,, to ksywka psa...

Zeus 19.08.2023 11:37
a potem nastały złote czasy złodziei z pisu i jeden z nich ufundował złotą koronę

Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama