Powiat radzyński: Czemierniki były pierwsze. Laptopy już zakupione

  • 14.04.2020, 14:54
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Czemierniki były pierwsze. Laptopy już zakupione
Od 1 kwietnia samorządy różnych szczebli mogą się ubiegać o dotację na zakup laptopów lub tabletów dla szkół, które prowadzą obecnie nauczanie zdalne. Sprzęt trafi do uczniów, którzy swoich komputerów nie mają. Jednym z pierwszych samorządów w kraju, który dotację otrzymał, była gmina Czemierniki.

Samorządy składają wnioski do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To instytucja rządowa, która zajmuje się obsługą funduszy płynących z UE. 1 kwietnia uruchomiła nabór wniosków do programu Zdalna Szkoła, dzięki któremu samorządy mogą pozyskać pieniądze na doposażenie szkół w sprzęt komputerowy i tablety. Akcja szczególnie ważna obecnie, gdy szkoły prowadzą naukę zdalną, a nie wszyscy uczniowie mają w domach odpowiedni sprzęt.

Gminy doposażają więc szkoły, a te wyposażają w sprzęt uczniów, którzy tego potrzebują. Wysokość dofinansowania zależy od tego jaki samorząd o nią wnioskuje (gmina, miasto, powiat). Do podziału jest 186 mln zł w skali kraju. Gminy mogą otrzymać maksymalnie 60 tys. zł wsparcia. Sugerowana przez CPPC cena zakupu laptopa to 3,5 tys. zł, a tabletu 1,5 tys. zł.
Gmina Czemierniki była gotowa na uruchomienie przyjmowania wniosków przez CPPC.

– Platforma przyjmująca wnioski została uaktywniona o północy z 31marca na 1 kwietnia. Od razu siadłem do komputera i w środku nocy z domu wysłałem dokumenty – przyznaje Waldemar Kozak, sekretarz gminy Czemierniki. Na umowie, którą samorząd dostał do podpisania, widnieje numer 1. – Wnosimy po tym, że chyba byliśmy pierwszym samorządem w kraju, który zawarł umowę na to dofinansowanie – mówi sekretarz. (...)

Gmina Ulan – Majorat wniosek konstruuje, co nie znaczy, że sprzętu tu na razie nie będzie. – Mamy tę dobra sytuację, że szkoły w Ulanie, Domaszewnicy i Sobolach, już wcześniej korzystały z programów, w ramach których przewidziane było doposażenie placówek w odpowiedni sprzęt. Mamy poza tym jeszcze dwie szkoły, gdzie laptopów brakuje i tu one dotrą – zapewnia wójt Jarosław Koczkodaj. Gmina zamówiła około 25 laptopów, za które zapłaci 43 tys. zł. – Wniosek złożymy na spokojnie, bo czas wnioskowania jest na tyle optymalny, że zdążymy. Z uwagi na duże zainteresowanie programem, woleliśmy nie zwlekać z zamówieniem sprzętu, do czasu otrzymania dofinansowania – wyjaśnia wójt. (...) 

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 kwietnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe