Gmina Terespol: Wywiad środowiskowy przez telefon, terapia przez skype'a

  • 19.04.2020, 07:55
  • Anna Chodyka
Gmina Terespol: Wywiad środowiskowy przez telefon, terapia przez skype'a
Ze względu na  bezpieczeństwo petentów oraz pracowników ich obsługujących zostały ograniczone wizyty w urzędzie gminy Terespol oraz w jednostkach organizacyjnych. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Terespolu udostępnił numery telefonów: 83 375 37 48,  504 247 686 pod którymi mieszkańcy gminy Terespol  mogą zgłaszać potrzeby, a także dzwonić w przypadku posiadania wiedzy, iż ktokolwiek z mieszkańców gminy potrzebuje wsparcia.

- Zaleca się składanie dokumentów poprzez platformę e-puap, drogą  elektroniczną, a wszelkie pytania można kierować na adres poczty elektronicznej [email protected]  lub telefonicznie 834112000 – wyjaśnia sekretarz rady gminy Terespol Danuta Wowczeniuk. Dodaje też, że w ramach przyjęć interesantów w sprawach skarg  i wniosków wójt gminy Terespol, zastępca wójta oraz sekretarz udzielają informacji wyłącznie telefonicznie, pod podanym numerem telefonu.

Do odwołania została zamknięta kasa urzędu gminy. - W trosce o bezpieczeństwo  petentów opłaty mogą być uiszczanie przelewem internetowym na konto gminy Terespol. W przypadku problemów sprawy są załatwiane indywidualnie przez telefon – mówi sekretarz Danuta Wowczeniuk.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Terespolu udostępnił numery telefonów:  83 375 37 48,  504 247 686 pod którymi mieszkańcy gminy Terespol  mogą zgłaszać potrzeby, a także dzwonić w przypadku posiadania wiedzy, iż ktokolwiek z mieszkańców gminy potrzebuje wsparcia. Zwłaszcza jeśli są to osoby starsze i samotne. Pomoc jest udzielana poprzez zrobienie niezbędnych zakupów i dostarczenie ich do osób potrzebujących. - GOPS i urząd gminy na bieżąco monitorują sytuację osób objętych kwarantanną. Aktualnie te osoby nie zgłaszały potrzeby wsparcia. Zdarzają się pojedyncze przypadki dotyczące zrobienia zakupów czy wykupienia leków dla osób starszych – mówi Danuta Wowczeniuk.

Zasiłki i świadczenia pieniężne przekazywane są w większości przypadków na rachunki bankowe wnioskodawcy. - Nieliczna grupa osób odbiera te świadczenia w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Do dyspozycji klientów są środki dezynfekujące, pracownik obsługuje w rękawiczkach ochronnych. Staramy się aby podopieczni zgłaszali się po świadczenia w wyznaczonych godzinach. Podejmujemy kroki, aby w całości wyeliminować możliwość odbioru świadczeń w gotówce – zaznacza Danuta Wowczeniuk.  

Informuje również, że ze  świadczeń  pomocy społecznej, korzystają często te same rodziny, więc część wywiadów jest aktualnych, stąd nie ma potrzeby ich powtarzania. - Wywiady  środowiskowe  przeprowadzane są telefonicznie, oświadczenia  przyjmujemy także na adres e-mail. Nasi mieszkańcy składają wnioski poprzez bankowość elektroniczną – tłumaczy sekretarz gminy. Wyjaśnia też, że opiekunki domowe świadczą nieprzerwanie pracę w środowisku. - Otrzymały rękawice ochronne oraz płyn dezynfekujący do rąk. Nasze opiekunki świadczą w większości przypadków usługi w miejscu swojego zamieszkania. Nie zachodzi ryzyko nadmiernego przemieszczania. Natomiast, asystent rodziny ma telefoniczny kontakt z rodzinami znajdującymi się pod jego opieką – mówi Danuta Wowczeniuk.

Zaznacza również, że terapeuta ds. uzależnień  od 14 kwietnia będzie prowadził zajęcia zdalnie poprzez aplikację messenger lub skype. - W przypadku osób, które  takiej aplikacji nie posiadają lub nie mają dostępu do internetu, istnieje możliwość telefonicznych rozmów. Terapeuta Tadeusz Dudziński  będzie do dyspozycji mieszkańców w wyznaczonych godzinach. Grupa AA działająca przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Terespolu przychylnie odniosła się do tego sposobu prowadzenia zajęć. Istnieje możliwość telefonicznych porad psychologicznych, na które można zarejestrować się pod nr tel. 83 375 37 38  - mówi na koniec sekretarz gminy.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe