Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:45
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

REPORTAŻ: Gdy płonie Czerwony Las, Europa wstrzymuje oddech

Od 4 kwietnia w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej szaleją pożary. W ostatni weekend kolejne ognisko pojawiło się blisko ukraińskiej granicy z Białorusią. Wcześniej ogień strawił w Strefie 21 miejscowości, a 4 spłonęły częściowo. 13 kwietnia jeden z trzech głównych pożarów znalazł się niebezpiecznie blisko "atomgradu" Prypeć i czarnobylskiej elektrowni jądrowej, zamkniętej od ponad 30 lat, po wybuchu reaktora czwartego. Sytuację uratował deszcz nad północną Ukrainą. Polska Agencja Atomistyki wydaje kolejne oświadczenia o braku zagrożenia radiacyjnego dla terenów Polski. My natomiast wracamy do zamkniętej dziś Prypeci, dzięki zdjęciom bialczanina Bartka Wołoszki, który opowiada o zatrzymanym czasie w głównym mieście skażonej strefy.
 REPORTAŻ: Gdy płonie Czerwony Las, Europa wstrzymuje oddech

26 kwietnia minie dokładnie 34 lat od największej katastrofy jądrowej, jaka dotknęła Europę i świat - awarii i wybuchu 4 reaktora elektrowni jądrowej Czarnobyl. Ta rocznica zapadnie wszystkim wyjątkowo w pamięci, bo w kwietniu tego roku oczy Europy znów zwróciły się w kierunku Ukrainy i zamkniętej od 34 lat elektrowni na Polesiu. Wszystko przez pożary wybuchające od 4 kwietnia w odstępach kilku dni i w różnych częściach Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Już wiadomo, że spowodowały one straty nieodnotowywane na tym terenie od 1986 roku, czyli do katastrofy jądrowej. „Trudno nawet przekazać, jak wielka jest to strata dla historycznej wartości tego miejsca, zarówno z punktu widzenia katastrofy czarnobylskiej, jak i w ogóle dla tej części Polesia. Wydarzenia sprzed 34 lat spowodowały bowiem zatrzymanie czasu w tych miejscach i, tym samym, zrobienie z wiosek prawdziwego skansenu przeszłości. Co gorsza, niektóre z tych miejsc były niemal nienaruszone...” – piszą autorzy facebookowego profilu Napromieniowani.pl, którzy w strefie byli ponad 110 razy. dokumentując ją dokładnie od lat.

To właśnie Napromieniowani.pl zrelacjonowali z olbrzymią skrupulatnością rozwój sytuacji w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej od 4 kwietnia, gdy pojawiło się pierwsze ognisko pożaru. To ognisko pojawiło się w odległości 58 km od elektrowni, tuż przy granicy Strefy, objęło 20 ha powierzchni i zostało szybko ugaszone. Jednak już dzień później ogień pojawił się w nowym miejscu, w tym samym rejonie, 5 km od granicy Strefy i objął 5 ha. 7 kwietnia teren  objęty pożarami przy granicy Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej obejmował już 35 ha, a 8 kwietnia ogień znalazł się „około 6,5 kilometra od elektrowni i tylko 1,5 kilometra od granic tzw. Czerwonego Lasu będącego jednym z najbardziej skażonych radioaktywnie miejsc” – relacjonowali Napromieniowani.pl. 10 kwietnia ogień wdarł się do miejscowości Czarnobyl. Dzień później Napromieniowani.pl informowali: „Pożar (...) objął już powierzchnię 3500 hektarów, co czyni go największym od czasu katastrofy w 1986 roku. Po raz pierwszy władze Strefy przyznały, że nie były gotowe na pożar na tak dużą skalę i choć zaangażowano wszelkie możliwe środki, by zapobiec oraz wyeliminować ogień, to okazało się to niewystarczające. Problem polega na tym, że po 34 latach duża część Strefy stała się terenami dzikimi do których nie ma dostępu. Strażacy wiedzą gdzie się pali, ale zwyczajnie nie są w stanie dojechać tam pojazdami.”

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 kwietnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama