Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 06:58
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

REPORTAŻ: Gdy płonie Czerwony Las, Europa wstrzymuje oddech

Od 4 kwietnia w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej szaleją pożary. W ostatni weekend kolejne ognisko pojawiło się blisko ukraińskiej granicy z Białorusią. Wcześniej ogień strawił w Strefie 21 miejscowości, a 4 spłonęły częściowo. 13 kwietnia jeden z trzech głównych pożarów znalazł się niebezpiecznie blisko "atomgradu" Prypeć i czarnobylskiej elektrowni jądrowej, zamkniętej od ponad 30 lat, po wybuchu reaktora czwartego. Sytuację uratował deszcz nad północną Ukrainą. Polska Agencja Atomistyki wydaje kolejne oświadczenia o braku zagrożenia radiacyjnego dla terenów Polski. My natomiast wracamy do zamkniętej dziś Prypeci, dzięki zdjęciom bialczanina Bartka Wołoszki, który opowiada o zatrzymanym czasie w głównym mieście skażonej strefy.
 REPORTAŻ: Gdy płonie Czerwony Las, Europa wstrzymuje oddech

26 kwietnia minie dokładnie 34 lat od największej katastrofy jądrowej, jaka dotknęła Europę i świat - awarii i wybuchu 4 reaktora elektrowni jądrowej Czarnobyl. Ta rocznica zapadnie wszystkim wyjątkowo w pamięci, bo w kwietniu tego roku oczy Europy znów zwróciły się w kierunku Ukrainy i zamkniętej od 34 lat elektrowni na Polesiu. Wszystko przez pożary wybuchające od 4 kwietnia w odstępach kilku dni i w różnych częściach Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Już wiadomo, że spowodowały one straty nieodnotowywane na tym terenie od 1986 roku, czyli do katastrofy jądrowej. „Trudno nawet przekazać, jak wielka jest to strata dla historycznej wartości tego miejsca, zarówno z punktu widzenia katastrofy czarnobylskiej, jak i w ogóle dla tej części Polesia. Wydarzenia sprzed 34 lat spowodowały bowiem zatrzymanie czasu w tych miejscach i, tym samym, zrobienie z wiosek prawdziwego skansenu przeszłości. Co gorsza, niektóre z tych miejsc były niemal nienaruszone...” – piszą autorzy facebookowego profilu Napromieniowani.pl, którzy w strefie byli ponad 110 razy. dokumentując ją dokładnie od lat.

To właśnie Napromieniowani.pl zrelacjonowali z olbrzymią skrupulatnością rozwój sytuacji w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej od 4 kwietnia, gdy pojawiło się pierwsze ognisko pożaru. To ognisko pojawiło się w odległości 58 km od elektrowni, tuż przy granicy Strefy, objęło 20 ha powierzchni i zostało szybko ugaszone. Jednak już dzień później ogień pojawił się w nowym miejscu, w tym samym rejonie, 5 km od granicy Strefy i objął 5 ha. 7 kwietnia teren  objęty pożarami przy granicy Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej obejmował już 35 ha, a 8 kwietnia ogień znalazł się „około 6,5 kilometra od elektrowni i tylko 1,5 kilometra od granic tzw. Czerwonego Lasu będącego jednym z najbardziej skażonych radioaktywnie miejsc” – relacjonowali Napromieniowani.pl. 10 kwietnia ogień wdarł się do miejscowości Czarnobyl. Dzień później Napromieniowani.pl informowali: „Pożar (...) objął już powierzchnię 3500 hektarów, co czyni go największym od czasu katastrofy w 1986 roku. Po raz pierwszy władze Strefy przyznały, że nie były gotowe na pożar na tak dużą skalę i choć zaangażowano wszelkie możliwe środki, by zapobiec oraz wyeliminować ogień, to okazało się to niewystarczające. Problem polega na tym, że po 34 latach duża część Strefy stała się terenami dzikimi do których nie ma dostępu. Strażacy wiedzą gdzie się pali, ale zwyczajnie nie są w stanie dojechać tam pojazdami.”

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 kwietnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kierowca ZawodowyTreść komentarza: Niech mieszkańcy mają pretensje do służby granicznej ,która np dzisiaj dn 23.04 szlabany zamknęła i nie pracuje . Również służba celna bardzo slabo pracuje , kawy ciasteczka papieroski w godzinach pracy . Ile razy tak było że przyjeżdżam na terminal a w okienkach do odpraw nie ma nikogo . Już nie mówiąc o kierowniku danej zmiany na którego trzeba czekać dwie godziny jeśli jest jakiś problem . Pan kierownik w szelkach z wielkim brzuchem nic w tym terminalu nie robi . Jedyne wyjście wszystkich celników zwolnić lub płacić od odprawionego samochodu . Tutaj powinna przyjechać redaktorka gazety na kilka dni i opisać te patologię naszych służb mundurowychData dodania komentarza: 23.04.2024, 17:33Źródło komentarza: Mieszkańcy Dobrynia Dużego: W tym chaosie nie da się żyć!Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama