BIAŁA PODLASKA: Zwolnienia z podatków wejdą w życie

  • 22.04.2020, 10:29
  • Joanna Danielewicz
BIAŁA PODLASKA: Zwolnienia z podatków wejdą w życie
W ubiegłym tygodniu, po pisemnych monitach przedsiębiorców i radnych opozycji prezydent przedstawił wreszcie pakiet ulg, jakie miasto zamierza zastosować wobec przedsiębiorców, których biznesy ucierpiały w związku z obostrzeniami uniemożliwiającymi im prowadzenie działalności i zarabianie. W poniedziałek nad propozycjami magistratu debatowali radni i byli jednogłośni.

Władze miasta przygotowały dwie uchwały. Znalazły się w nich cztery propozycje: zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres do 3 miesięcy, gdzie warunkiem jest pogorszenie wskaźnika płynności finansowej firmy, zwolnienia z opłaty prolongacyjnej, zwolnienie z czynszów najemców lokali ZGL (całkowitej lub 50 procent), zwolnienie z opłat dzierżawców terenów miejskich, np. pod ogródki gastronomiczne.
Kierunek zgodny z apelami - Zwolnienie z podatku od nieruchomości dotyczyć będzie kwietnia, maja i czerwca. Miesięczne wpływy do budżetu miasta z tego tytułu to 2 mln zł. W perspektywie trzech miesięcy może to być nawet 7 mln zł – informował w ubiegłym tygodniu prezydent Michał Litwiniuk. – Odbędzie się to kosztem inwestycji w mieście, ale chcemy utrzymać przedsiębiorstwa działające w mieście. Opozycja w radzie miasta od tygodni zwracała uwagę władzom miasta, że pomoc ze strony magistratu jest opieszała, a to co dotychczas prezydent proponował przedsiębiorcom, czyli możliwość wnioskowania o ulgi zgodnie z ordynacją podatkową, nie wystarczy. „ (…) Podjęte przez Pana działania, mające na celu przesunięcie terminu płatności, nie są wystarczającym rozwiązaniem. Najwyższa pora, by wdrożyć dalej idące działania, w ramach przysługujących Panu kompetencji (…)” – postulowali radni Zjednoczonej Prawicy.

Tymczasem prezydent miasta, prezentując w ubiegłym tygodniu zasady pomocy przedsiębiorcom, czas w którym miasto podejmuje decyzje tłumaczył uwarunkowaniami prawnymi. – Dopiero w ostatnim czasie pojawiły się nowe instrumenty w ustawie antykryzysowej Covid-19, które dały samorządom możliwości działania w kierunku ochrony miejsc pracy i dalszego rozwoju – tłumaczył termin podejmowania działań prezydent Litwiniuk. W proponowanych ulgach nie znalazł się zapis o możliwości zwolnienia z podatków od transportu, gdyż jak mówi prezydent, ustawodawca nie dał samorządom odpowiednich uprawnień. Zapewnia natomiast, że ta grupa przedsiębiorców może wnioskować o ulgi we wnoszeniu opłat, wynikające z ordynacji podatkowej, których udzielenie leży w gestii prezydenta miasta.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 kwietnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe