Gmina Łomazy: Łomazy walczą z koronawirusem

  • 22.04.2020, 10:37
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Łomazy: Łomazy walczą z koronawirusem
Zmiana sposobu funkcjonowania urzędu, pomoc osobom na kwarantannie, akcja szycia maseczek czy ulgi dla przedsiębiorców. Tak gmina Łomazy radzi sobie z nową rzeczywistością, w której główną rolę odgrywa dziś koronawirus.

Od początku wejścia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów funkcjonowanie urzędu gminy w Łomazach zostało ograniczone wyłącznie do zapewnienia niezbędnej pomocy mieszkańcom. Bezpośrednia obsługa interesantów również została ograniczona. Pracownicy gminy wykonują obowiązki w godz. 7.30-15.30, a w indywidualnych przypadkach zdalnie. – Jednocześnie otrzymujemy wiele maili, telefonów od naszych mieszkańców w sprawach bieżących. Przed urzędem zamontowaliśmy też domofon, wraz ze skrzynką pocztową. Mieszkańcy kontaktują się więc przed domofon, a korespondencję wrzucają do skrzynki. Skrzynka jest codzienna opróżniania, a dokumenty wprowadzane do dziennika i opracowywane przez pracowników gminy – tłumaczy wójt Jerzy Czyżewski. Dodaje też, że praca wykonywana jest na bieżąco, także jeśli chodzi o inwestycje czy remonty, które są wykonywane zgodnie z harmonogramem. – Niestety pandemia spowodowała, że nie tylko kontakt z mieszkańcami gminy jest ograniczony, ale i z radnymi czy sołtysami. Musieliśmy odwołać ostatnią sesję rady gminy, a kontakt między nami odbywa się drogą mailową bądź telefoniczną. Przekazuję w ten sposób bieżące informacje z gminy – podkreśla Czyżewski.

 W związku z rozprzestrzenieniem koronawirusa gmina, podobnie jak wszystkie samorządy, zmaga się ze skutkami pandemii. – Przeanalizowaliśmy sytuację naszych przedsiębiorców. W największym stopniu ucierpieli właściciele firm przewozowych, salonów fryzjerskich i gabinetów stomatologicznych.  Punktem, w jakim moglibyśmy pomóc jest podatek od nieruchomości i transportowy. Będziemy indywidualnie rozpatrywać wnioski o zwolnienie, rozłożenie na raty bądź umorzenie podatku –  deklaruje wójt. – Oczywiście oznacza to mniejsze wpływy do budżetu, ale dziś ważne jest to, aby nasze lokalne firmy przetrwały. Do kasy gminy wpłynie też mniej środków z podatku od osób fizycznych, dlatego analizujemy wydatki na inwestycje. W pierwszej kolejności będziemy realizowali inwestycje z zewnętrznym dofinansowaniem unijnym lub rządowym, czyli Klub Malucha, przebudowa stadionu i ulicy Podrzecznej, czy też Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Dubowie. Jeżeli trudna sytuacja będzie się przedłużać, a już dziś wiemy, że tak będzie, to już pracujemy nad ograniczeniem wydatków z budżetu, ponieważ nie zrealizujemy wszystkich dochodów. Projekt partnerski naszej gminy, Powiatu Bialskiego i Gminy Rossosz na przebudowę drogi powiatowej Łomazy - Kozły - Kolembrody do granicy powiatu oraz remont drogi powiatowej Rossosz - Kozły o łącznej długości ponad 14 km otrzymał dofinansowanie z FDS. Cieszymy się i będziemy chcieli go zrealizować – zaznacza Czyżewski.
 Kto może, ten szyje

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 kwietnia

 

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe