Gmina Międzyrzec Podlaski: Radni proponują obniżkę swoich diet

  • 22.04.2020, 11:17
  • Paulina Chodyka
Gmina Międzyrzec Podlaski: Radni proponują obniżkę swoich diet
Radni na ostatnim posiedzeniu gminnych komisji zaproponowali obniżkę swoich diet i zmianę w sposobie ich wypłacania. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze gmina miałaby przekazać na walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa oraz jej skutkami.

Z inicjatywą wyszli radni gminy Międzyrzec Podlaski, którzy zaproponowali, by w budżecie gminy nanieść poprawkę, uwzględniającą obniżkę ich diet. Podczas zdalnego posiedzenia gminnych komisji w piątek, 17 kwietnia złożyli wniosek na ręce wójta. Głównym inicjatorem akcji jest wiceprzewodniczący rady gminy Edward Kopron. – Na szczęście w naszym regionie jak na razie sytuacja jest opanowana. Jednak nawet teraz każda, nawet najmniejsza, dodatkowa kwota pieniędzy na walkę z epidemią się przyda – wyjaśnia radny.

Propozycja zawiera obniżenie diet radnych, ale także ustalenie jednakowej miesięcznej kwoty za posiedzenia, niezależnie od ich liczby w danym miesiącu. Już teraz wiceprzewodniczący przewiduje, że liczba posiedzeń poszczególnych komisji rady będzie większa niż jeszcze przed rozpoczęciem epidemii. Stąd też pomysł na wypłacanie diet ryczałtem.

– Możliwe, że w najbliższym czasie będziemy organizować częściej posiedzenia radnych, a więc co za tym idzie, z budżetu gminy przypadałaby nam większa kwota. Stąd propozycja, żeby kwota miesięczna była stała i niezależna od liczby posiedzeń – dodaje Edward Kopron.

Tłumaczy też, że w tej sytuacji trzeba myśleć z wyprzedzeniem i szukać oszczędności w gminnym budżecie. – To może malutki kroczek, ale gdyby każdy zrobił choć coś niewielkiego od siebie, z pewnością lepiej by się nam żyło  – podsumowuje.

Pozostałych radnych nie trzeba było długo przekonywać. W piątkowym posiedzeniu brało udział czternastu radnych i wszyscy wyrazili aprobatę dla tego pomysłu. – W obecnej sytuacji taka decyzja wydaje się być naturalna. Nie zamierzamy rezygnować z diet, ale chcemy, żeby albo były niższe, albo wypłacane ryczałtem niezależnie od liczby naszych spotkań. Takie oszczędności pomogłyby np. jednostkom Ochotniej Straży Pożarnej z terenu naszej gminy, które teraz potrzebują nadzwyczajnych środków, również sołtysom czy też Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Chcemy przekazać choć drobną cegiełkę na walkę z epidemią i jej skutkami – mówi radny Maciej Tymoszuk. Wniosek o obniżenie i o zmianę sposobu wypłacania diet trafił od razu na ręce wójta Krzysztofa Adamowicza, który poddał go konsultacjom i możliwe, że już na najbliższej sesji, 22 kwietnia, zostanie podjęta stosowna uchwała. - To bardzo ważna inicjatywa. Pozytywnie taką propozycję zaopiniowało wszystkich czternastu radnych, którzy brali udział w posiedzeniu komisji. To pokazuje jak solidarni ze sobą oraz z naszymi mieszkańcami są członkowie rady. W tym przypadku nawet nie jest tak ważne, ile w rzeczywistości uda się zaoszczędzić i realnie przekazać pieniędzy na walkę z koronawirusem, ale sama postawa radnych – mówi wójt.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 kwietnia

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe