Gospodarka: 32 tysiące przedsiębiorców zwolnionych ze składek ZUS

  • 07.05.2020, 09:02
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gospodarka: 32 tysiące przedsiębiorców zwolnionych ze składek ZUS
W województwie lubelskim ze składek zusowskich zostało zwolnionych już 32,4 tys. przedsiębiorców. Łączna kwota zwolnień to 64,2 mln zł.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce rozpatrzył wnioski o umorzenie składek dla 793 tysięcy przedsiębiorców na kwotę blisko 1,6 mld złotych.

Jak informuje rzecznik lubelskiego ZUS, zapisy ustawy na rozpatrzenie wniosków o zwolnienie ze składek dają ZUS nawet do 30 dni od złożenia przez przedsiębiorcę dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu. Jednak zakład chce je zrealizować szybciej. Rozpatrywanie wniosków z tarczy traktuje priorytetowo. 

Zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj obejmuje kilka grup przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność, które opłacają składki tylko za siebie, korzystają ze zwolnienia, jeśli ich przychód nie przekraczał 15 681 zł. Zwolnienie z całości składek dotyczy też firm, które zgłaszały do ubezpieczeń społecznych do 9 osób oraz spółdzielni socjalnych. Natomiast z połowy składek zwolnieni są płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Warunkiem zwolnienia ze składek jest złożenie wniosku. A płatnicy, którzy co miesiąc sami składają do ZUS dokumenty rozliczeniowe, muszą również dostarczyć deklaracje za miesiące zwolnienia ze składek. (...)

Cały artykuł przeczytacie w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa Podlasia, z 5 maja

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe