Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 10:47
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Wywiad: PSW pionierem kształcenia on-line

Z rektorem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Jerzym Antonim Nitychorukiem rozmawiamy o działaniach jakie podejmuje Uczelnia w dobie kryzysu, programach wsparcia dla studentów oraz planach na przyszłość.
Wywiad: PSW pionierem kształcenia on-line

Jak uczelnia radzi sobie w dobie obecnego kryzysu epidemicznego?

Uczelnia uruchomiła kształcenie zdalne w pierwszym dniu, po tym jak dowiedzieliśmy się poprzez komunikaty MNiSW, o decyzji zamykającej kształcenie stacjonarne. Informatycy oraz służby PSW przygotowały odpowiednie oprogramowanie (platformy kształcenia zdalnego). Za pomocą tych platform Uczelnia w sposób nieprzerwany utrzymuje kontakt ze studentami. Wszystkie zajęcia możliwe do prowadzenia on-line są realizowane. Zajęcia praktyczne zostały w miarę możliwości przełożone na okres po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej. Optymistycznie planujemy, powrót do zajęć stacjonarnych na czerwiec lub lipiec, oczywiście wszystko będzie zależało od sytuacji i rekomendacji MNiSW. Po dotychczasowych doświadczeniach można śmiało stwierdzić, że studenci w obecnej sytuacji się sprawdzili i są przygotowani na kolejne tygodnie zdobywania wiedzy w zaproponowanym trybie. Należy tutaj nadmienić, że PSW w Białej Podlaskiej jest pionierem na polu wdrażania kształcenia on-line w regionie, co więcej prawdopodobnie jako jedyna zapewnia funkcjonowanie całej administracji na platformie on-line, umożliwiając tym samym łatwiejszy dostęp studentom.

Czy uczelnia wspiera studentów w tym trudnym dla wszystkich czasie? Jeśli tak to w jaki sposób?

Uczelnia ma bardzo bogaty program wsparcia studentów. Przede wszystkim należy wspomnieć o programie stypendialnym. Stypendia dla studentów PSW w ostatnich miesiącach zostały podwyższone - w sytuacji gdy większość uczelni przestaje takowe wypłacać. Należy tutaj wymienić stypendia socjalne i rektora. Staramy się by nasi studenci mieli bardzo dobrą sytuację finansową. Taką samą troską otaczamy studentów w gestii miejsca zamieszkania – akademiki. Uczelnia zapewniła studentom PSW możliwość pozostania w akademiku, co więcej w obliczu sytuacji kryzysowej, do akademika zostali przyjęci studenci PSW zakwaterowani poza kampusem. 

Wiadomo, że ostatni okres wymusza pozostanie w domach. Czy uczelnia prowadzi jakieś działania dodatkowe, urozmaicające studentom czas wolny?

Uczelnia utrzymuje stały kontakt ze swoimi studentami. Mamy kilka nowatorskich rozwiązań dla studentów i kandydatów. Do najważniejszych można zaliczyć serię programów „Student do studenta”, „Kandydat do studenta” oraz ta sama formuła dla studentów z zagranicy. W ramach funkcjonujących programów nasi studenci mogą zadawać pytania innym studentom, kandydaci na studia zapytać o osoby już uczące się w PSW w Białej Podlaskiej. Odpowiedzi na pytania są udzielane w formie nagrań przez studentów. Dodatkowo Uczelnia przygotowuje szkolenia wieczorowe on-line dla studentów oraz przygotowała zajęcia doszkalające dla maturzystów.

Powszechnie wiadoma jest dynamika rozwoju infrastruktury PSW w Białej Podlaskiej. Czy obecna sytuacja zagrożenia pandemicznego wpłynęła w jakikolwiek sposób na plany uczelni?

Uczelnia chce w sposób znaczący uczestniczyć w funkcjonowaniu otoczenia społeczno-gospodarczego a równolegle się rozwijać. Należy podkreślić bardzo mocno, iż Uczelnia nie tylko myśli o studentach i swojej kadrze. Uczelnia kształci praktyków, stąd studenci PSW w Białej Podlaskiej zazwyczaj odbywają praktyki w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w regionie. W chwili obecnej gdy zakłady pracy w regionie przeżywają kryzys, kiedy nie ma zamówień, Uczelnia stara się z takimi zamówieniami wystąpić. Uczelnia nie zamiera w sferze działalności inwestycyjnej. Do spektakularnych działań należy zaliczyć budowę akademika, współfinansowanego przez MNiSW. Został rozstrzygnięty przetarg i Uczelnia chciałaby rozpocząć budowę jak najszybciej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama