Biała Podlaska: Liczba zakażeń spada, ale ile ich jest?

  • 12.05.2020, 12:45 (aktualizacja 12.05.2020, 13:28)
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Liczba zakażeń spada, ale ile ich jest?
Na koniec ubiegłego tygodnia w powiecie bialskim mieliśmy 276 osób w kwarantannie, sześć przypadków potwierdzonych zakażeń i od kilkunastu dni brak nowych. Sytuacja w województwie lubelskim się poprawia, poinformował wojewoda lubelski, analizując statystyki sanepidu. Czy odzwierciedlają one rzeczywistą sytuację pandemiczną na terenie Lubelszczyzny? Trudno powiedzieć, bo ilość testów zleconych do 5 maja w powiecie bialskim nie wskazuje na to, byśmy się gruntownie przebadali.

- Tendencja jest coraz lepsza. Przez ostatnie ponad dwa tygodnie liczba dziennych potwierdzonych przypadków zakażeń nie przekracza 10 osób. Zdarzają się dni, kiedy mamy zerowy przyrost. Pragnę zwrócić uwagę, że liczba wykonanych badań wzrasta, między innymi z powodu prowadzenia badań profilaktycznych, którymi objęte są domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne i hospicja – poinformował w ubiegłym tygodniu Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Z jego wyliczeń wynika, że na terenie województwa mamy teraz średnio mniej niż jedna zakażoną osobę na każdą gminę. - Od 21 kwietnia br. mamy tendencję spadkową liczby aktywnych zakażeń. Krzywa aktywnych zakażeń stopniowo obniża się – dodaje wojewoda. Zwraca uwagę, że więcej mamy obecnie tzw. ozdrowieńców, niż osób zakażonych. Pod koniec ubiegłego tygodnia na 145 zakażonych w województwie, mieliśmy 220 przypadków wyzdrowień. (...)

Więcej wyzdrowień niż  aktywnych – objawowych zakażeń, to na pewno pozytywny symptom. Wciąż jednak trudno powiedzieć ilu mieszkańców województwa rzeczywiście miało styczność z wirusem i się zakaziło. W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy powiatowego inspektora sanitarnego w Białej Podlaskiej, ile testów wykonano na terenie miasta i powiatu od początku pandemii do 5 maja.

– Na zlecenie powiatowego inspektora sanitarnego do 5 maja wykonano 233 testy diagnostyczne na obecność wirusa SARS-Co-V-2. Wymazy pobrano od osób, które miały kontakt z przypadkiem potwierdzonym, bądź przeprowadzony wywiad epidemiologiczny wykazał potrzebę przeprowadzenia testu – informuje Marcin Nowik, szef bialskiego sanepidu.

(...)

Obecnie od kilku dni nie mamy na terenie powiatu bialskiego wykrytych nowych przypadków zakażenia wirusem. Należałoby więc podejrzewać, że mieszkańcy powiatu bialskiego są w znacznej większości zdrowi. Pozostaje jednak wciąż ta niepokojąca proporcja – 233 testy na 170 tys. mieszkańców miasta i powiatu bialskiego. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 maja

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe