Gmina Czemierniki: Pani Irenka z pokolenia Kolumbów

  • 16.05.2020, 11:09
  • Joanna Danielewicz
Gmina Czemierniki: Pani Irenka z pokolenia Kolumbów
Polscy pisarze i poeci urodzeni w 1920 roku zwani byli Kolumbami. Z tego pokolenia wywodzi się również Irena Kwasek, stulatka z Czemiernik, nie poetka, nie pisarka, ale mama, babcia i prababcia, a z uwagi na swój wiek z pewnością skarbnica wiedzy o czemiernickiej ziemi.

Swoje 100. urodziny pani Irena obchodziła 29 kwietnia w gronie rodziny, ale i gości. Odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy, USC i KRUS. Wójt Arkadiusz Filipek przekazał jubilatce list gratulacyjny od premiera RP, a kierownik radzyńskiego KRUS przyjechał do pani Ireny z listem gratulacyjnym od prezesa Kasy.

- Babcia całe życie przeżyła w Czemiernikach – mówi Ewa Grodzka, dyrektor I LO w Radzyniu Podlaskim a prywatnie wnuczka pani Ireny. - Urodziła się 29 kwietnia 1920 r. jako jedyna córka Zofii i Józefa Kopijków. Tutaj ukończyła szkołę podstawową, pracowała i mieszka. W wieku 27 lat założyła rodzinę i wraz z mężem Józefem prowadziła gospodarstwo rolne. Wychowała dwoje dzieci syna Zygmunta i córkę Marię. Doczekała się 3 wnucząt i 6 prawnucząt.

Z uroczystego świętowania przeżytego wieku pani Irena szczerze się cieszyła. – Babcia do dzisiaj zachowała znakomitą kondycję i pogodę ducha. Pomimo sędziwego wieku jest zainteresowana wszystkim, co dzieje się dokoła niej – dodaje Ewa Grodzka.

Z okazji 100 lat pani Irena wielokrotnie usłyszała w ostatnich dniach „Dwieście lat!”. Z radością przyjmowała kolejnych gości, którzy pomimo stanu pandemii, starali się jej pokazać, ze pamiętają i są przy jubilatce. Co się zresztą udało, jak mówi jej wnuczka Ewa Grodzka, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe