Kostomłoty: Festiwal kultury i dziedzictwa Unitów Podlaskich

  • 16.05.2020, 11:22
  • Paulina Chodyka
Kostomłoty: Festiwal kultury i dziedzictwa Unitów Podlaskich
W tym roku po raz drugi organizowany jest festiwal pod hasłem "Stanica Jedności". Jego celem jest wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej oraz przybliżenie dziedzictwa kulturowego Unitów Podlaskich. Ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu będą odbywać się online. Wydarzenie patronatem medialnym objęło Słowo Podlasia.

Wydarzenie będzie miało miejsce w Kostomłotach, miejscowości w której mieści się jedyna na świecie parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. - Korzystając z tego bogatego dziedzictwa chcemy przybliżyć szerokiej publiczności, w tym dzieciom i młodzieży, unikatowe, zachowane tu w żywej postaci, dziedzictwo historyczno-kulturowe. Pragniemy też przypomnieć o heroicznej postawie unitów podczas prześladowań w okresie zaborów. W tegorocznej edycji chcemy też szczególnie ukazać różnorodność i bogactwo wschodniego obrządku liturgicznego w różnych odmianach, nie tylko w bizantyjsko-słowiańskiej - opowiadają organizatorzy. 

W przygotowania zaangażowali się mieszkańcy Kostomłotów, którzy dzielą się wiedzą i udostępniają domowe archiwa na potrzeby festiwalu. Wydarzenia w ramach tegorocznej "Stanicy Jedności" będą odbywać się w maju i czerwcu. Tym razem w przestrzeni wirtualnej. - Pozwoli to na swobodny udział w wydarzeniach osobom z całej Polski, ale też niepełnosprawnym. Wszystkie materiały powstaną w wersji z napisami dla niesłyszących - wyjaśniają organizatorzy.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdują się: od 17 maja - warsztaty z medytacji chrześcijańskiej, podczas których uczestnicy zapoznają się z teorią medytacji oraz możliwość rozpoczęcia medytacji chrześcijańskiej. Warsztaty z pisania ikon w formule otwartego webinarium dla chętnych, bez względu na wiek. W nich udział będzie mogło wziąć 20 osób, zapisanych wcześniej on-line.

Zapisy ruszają 24 maja, a warsztaty rozpoczną się 1 czerwca. W ramach festiwalu odbędzie się też prezentacja Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma - film edukacyjny na temat dawnej i współczesnej liturgii, jej elementów oraz tego, co świadczy o jej unikatowości w skali światowej. Zarejestrowane zostaną też elementy odpustu ku czci św. Nikity. Film będzie udostępniony publicznie na stronie internetowej i Facebooku festiwalu,  1 lipca. Kolejnym elementem festiwalu będzie aranżacja i nagranie dawnych pieśni - profesjonalni muzycy zaaranżują tradycyjne, związane z kulturą unicką pieśni. Zaprezentowane zostaną one podczas mini-koncertu online oraz udostępnione w internecie również 1 lipca. Wszelkie szczegóły oraz informacje o zapisach na poszczególne wydarzenia można już znaleźć na stronie www.kostomloty.com/stanica-jednosci  oraz www.dziesiectalentow.org/stanica-jednosci, a także na profilu na Fabebooku "Stanica Jedności". 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe