Powiat radzyński: To będzie powolne odmrażanie przedszkoli

  • 18.05.2020, 07:07
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: To będzie powolne odmrażanie przedszkoli
W mieście Radzyń Podlaski przedszkola samorządowe ruszyły w zeszłym tygodniu. W samorządach gminnych, choć wszystko było gotowe na 6  maja, czyli datę wyznaczoną przez rząd na uruchomienie placówek, przedszkola często nie ruszyły. Rodzice nie przyprowadzili dzieci do placówek.

Zgodnie z decyzją rządu od 6 maja samorządy zyskały możliwość otwierania placówek przedszkolnych i żłobków. Decyzję obwieszczono pod koniec kwietnia. „Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia danej placówki należeć będzie do organu założycielskiego we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie. Otwarte mogą być tylko instytucje, w których zapewniono realizację wytycznych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej."- informowało na swoich stronach internetowych ministerstwo. Od tego czasu ruszyły w samorządach konsultacje i opracowywanie zasad działania placówek w nowych realiach. (...)

Gminy gotowe, rodzice nie
Samorządy gminne również podjęły działania, by umożliwić najmłodszym powrót do placówek. Tu jednak gotowość organów prowadzących nie wystarczy, bo decyzję o wysłaniu dzieci do przedszkoli podejmują przede wszystkim rodzice. Okazuje się, że choć część samorządów ogłosiło otwarcie przedszkoli czy punktów przedszkolnych od 6 maja, to w placówkach nie pojawiło się ani jedno dziecko. – Byliśmy gotowi do przyjęcia dzieci od 6 maja. W środę,  mimo początkowej ilości 8 zgłoszonych dzieci, nikt nie przybył do przedszkola – informował nas na gorąco wójt Czemiernik, Arkadiusz Filipek.

Podobnie sytuacja wyglądała w gminie Wohyń. - Termin otwarcia przedszkola był zaplanowany na 6 maja. Jednak w przedszkolu nie pojawiło się rano ani jedno dziecko. Rodzice, mimo wstępnych deklaracji nie przyprowadzili dzieci do naszych przedszkoli – oświadczyła Agnieszka Buch, sekretarz gminy Wohyń.

Gotowość otwarcia placówek przedszkolnych ogłosiła również gmina Komarówka Podlaska. - Dyrektor przedszkola i oddziału przedszkolnego wykonał rozeznanie wśród rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola i oddziału przedszkolnego. Na dzień dzisiejszy rodzice nie wyrazili chęci posłania dzieci do ww. placówek – poinformowała w ubiegłym tygodniu Beata Chomiuk z UG w Komarówce Podlaskiej. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 maja

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe