Biała Podlaska: Dzieci mogą przyjść do szkoły, ale czy szkoły są na to gotowe?

  • 20.05.2020, 09:44
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Dzieci mogą przyjść do szkoły, ale czy szkoły są na to gotowe?
Obecnie w bialskim szpitalu nie przebywa ani jedna osoba zakażona koronawirusem. Dotychczas sześciu zakażonych pacjentów, wyzdrowiało. Na ten moment na oddziale zakaźnym przebywają dwie osoby, które oczekują na wyniki badań. Z kolei rząd wprowadza trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Dzięki temu, dzieci z klas I-III będą mogły chodzić na zajęcia opiekuńczo – wychowawczych. Co na ten temat sądzą dyrektorzy szkół i jakie mają zastrzeżenia?

Od 18 maja można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację (usprawnianie - przyp. red). Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną  np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

- Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze będzie można łączyć z zajęciami dydaktycznymi. Utrzymywany jest obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole, dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Możliwe też będą konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Od 1 czerwca będą się odbywać konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów – podaje rządowa strona internetowa. Przedłużony został też zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8. (...)

Dyrektor Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej Katarzyna Sierpotowska odnosząc się do obecnej sytuacji, przyznaje, że z prowadzeniem zajęć opiekuńczych szkoła sobie poradzi. – Jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom opiekę świetlicową. Grupy możemy tworzyć w takich ilościach jak należy. Jest to jednak duży wysiłek finansowy organu prowadzącego. Fartuchy, maseczki, przyłbice, płyny dezynfekcyjne kosztują ogromne pieniądze – zaznacza. - Do przedszkola tylko 20 proc. rodziców zgłosiło swoje dzieci na zajęcia. Być może w przypadku zajęć opiekuńczych w szkole będzie podobna frekwencja. Kiedy przygotowaliśmy środki ochronne, organ prowadzący nam pomógł, a także wskazał, gdzie można taniej kupić np. płyny dezynfekcyjne. Jednak subwencja od Ministerstwa Edukacji nie wzrosła – przyznaje dyrektor Katarzyna Sierpotowska.  (...)

Robert Matejek dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim zaznacza, że nie ma odpowiednich regulacji prawnych jeśli chodzi o obecną sytuację szkół. – Minister wystosował apel z prośbą. Uważam, że powinien to zrobić w drodze rozporządzenia, a nie w ten sposób. Obowiązuje nas to, co się nazywa poradnikiem. Nie wiemy czy do niego się stosować czy nie. Wszystkie sprawy sporne minister rozstrzyga, zostawiając decyzję dyrektorom. Obawiam się, że przez to, iż nie ma podanych żadnych rozwiązań, później będziemy rozliczani z tego, co zrobiliśmy – zaznacza. (...)

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Został też podwyższony limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Ile osób wejdzie na pokład? - Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Od 17 maja zmniejszone są też również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2. Poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. Od 18 maja możliwe jest funkcjonowanie kin plenerowych (w tym samochodowych). Nastąpi też wznowienie prac na planach filmowych, ale z uwzględnieniem rygorów sanitarnych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury. Będą mogły się też odbywać indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, a także próby i ćwiczenia. (...)

Jak przedstawia się stan polskiej gospodarki w czasie pandemii wyjaśnia dr hab. Danuta Guzal-Dec Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. - Polska przed pojawieniem się epidemii znajdowała się w dobrej sytuacji odnotowując relatywnie wysoki na tle Unii Europejskiej wzrost gospodarczy. To niewątpliwie wyhamuje głębię kryzysu. Ponadto gospodarka polska opiera się na zdywersyfikowanej czyli zróżnicowanej aktywności gospodarczej w różnych branżach. Nie jest też tak silnie uzależniona od znajdującej się w najbardziej dramatycznej sytuacji branży turystycznej – zaznacza dr hab. Danuta Guzal-Dec. (...)

Wiele osób, które straciły pracę zastanawia się, które branże dobrze sobie radzą, mimo epidemii, by poszukać w nich zatrudnienia lub założyć własną firmę. Jak zauważa, dr hab. Agnieszka Siedlecka, prof. Państwowej Szkoły Wyższej i Prorektor ds. nauki nie można wskazać  branży, na której funkcjonowanie pojawienie się epidemii nie miałoby wpływu. - Obserwacja rzeczywistości wymusza jednak przyspieszone przejście na rozwój usług oraz handlu w oparciu o powszechniejsze zastosowanie technik informatycznych np. poprzez sprzedaż produktów przez internet. Gospodarka „zdalna” jest w pewnych obszarach nie tylko wygodna, ale z punktu widzenia ekonomicznego bardziej efektywna. Pozwala także realizować cele ekologiczne. Na przykład na uczelniach wiele spraw i administracyjnych i dydaktycznych można załatwiać zdalnie, czego dowodzi sprawne przejście PSW w Białej Podlaskiej na funkcjonowanie zdalne. Wynikiem jest mniejsze przemieszczanie się, a co za tymi idzie, np. mniejsze wydzielanie spalin przez samochody – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Siedlecka, prof. PSW, Prorektor ds. nauki. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 maja

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe