Gospodarka: Na konta przedsiębiorców spływają rządowe środki

  • 20.05.2020, 09:59
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gospodarka: Na konta przedsiębiorców spływają rządowe środki
Trwa wypłata środków w ramach rządowej pomocy przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa. ZUS wypłacił już lubelskim przedsiębiorcom ponad 51 mln zł samego postojowego i zrealizował wnioski o zwolnienie ze składek dla 50,7 tys. przedsiębiorców. Środki spływają też z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie oraz urzędów powiatowych. 

Do piątku, 15 maja ponad 51,3 mln złotych w postaci świadczeń postojowych trafiło na konta przedsiębiorców i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z województwa lubelskiego. Wypłaty od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostało do tej pory ponad 25,7 tys. osób w regionie.

– Większość z tych środków to wypłaty pierwszego świadczenia postojowego. Od kilku dni osoby, które otrzymały pierwsze postojowe, mogą już składać wnioski o wypłatę kolejnego. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Postojowe można otrzymać w sumie do trzech razy – wyjaśnia rzecznik lubelskiego ZUS Małgorzata Korba. Zaznacza jednocześnie, że przelewy ponownych świadczeń również ruszyły. – Do tej pory w całej Polsce postojowe od ZUS otrzymało ponad 600 tys. osób na kwotę około 1,2 mld złotych – podkreśla pani rzecznik. 

ZUS zachęca, aby wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia. Informacje o tym, komu przysługuje postojowe i jak złożyć prawidłowy wniosek, są na stronie internetowej www.zus.pl.

Część przedsiębiorców otrzymała też środki z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie na ochronę miejsc pracy. – W ramach tarczy antykryzysowej dysponujemy ponad 91 mln zł, z czego do piątku 15 maja wypłaciliśmy już ponad 34 mln zł. Tym samym wykonaliśmy 233 przelewy na konta 226  wnioskodawców na utrzymanie 18 154 miejsc pracy – mówi rzecznik WUP Marek Kuna. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 maja

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe