Biała Podlaska: Zabawne momenty naszej codzienności

  • 27.05.2020, 09:01
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Zabawne momenty naszej codzienności
Jakie zdjęcia pokazywał Adam Trochimiuk, fotoreporter Słowa Podlasia dwadzieścia pięć lat temu? O tym możemy się przekonać oglądając jego wirtualną wystawę prezentowaną w internecie, a zorganizowaną przez Bialskie Centrum Kultury. Cykl „Galeria wspomina” przedstawia wernisaże, które odbywały się w Galerii Podlaskiej od 1989 r. Filmy są pokazywane we wtorki i piątki o godz. 18 i można je obejrzeć na profilach BCK, urzędu miasta i Galerii Podlaskiej. Relację z wystawy Adama Trochimiuka można też znaleźć na profilu Słowa Podlasia na facebooku.

- Do oglądania filmów archiwalnych zaprasza prezydent Białej Podlaskiej oraz Galeria Podlaska podlegająca Bialskiemu Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Do chwili obecnej ukazało się 13 filmów i będą się one pojawiać do 30 czerwca. Ich autorem jest Zbigniew Maciejuk – wyjaśnia kierownik Galerii Podlaskiej Renata Sobczak. Dotychczas można było obejrzeć w ten sposób wernisaże wystaw wybitnych osobowości m.in. Stanisława Baja, Grzegorza Maślewskiego, Zdzisława Niedźwiedzia, Kazimierza Babkiewicza. Akcję plastyczną grupy Hortus Conclusus pt. "Zgniatacz Galaktyk", w wykonaniu Adama Skóry, Zbyszka Kosowskiego i Łukasza Głowackiego - wielkich artystów zajmujących się instalacją, sztuką obiektu i performance.

Ważny był też wernisaż wystawy fotografii Adama Trochimiuka. Wystawa ta podsumowała 15-lecie pracy zawodowej fotoreportera Słowa Podlasia.

- Wystawa Adama Trochimiuka pokazuje, to co się wydarzyło przed laty i jego spojrzenie na rzeczywistość. Dzięki temu możemy zaobserwować czy zmieniło się jego patrzenie na to co się dzieje dookoła. Moim zdaniem wcale się nie zmieniło. Tak jak przed laty, potrafi wyłapywać zabawne momenty, które są elementami naszej codzienności. U niego w kadrze każda sytuacja przechodzi przez specjalny filtr jego wrażliwości twórczej, dzięki czemu staje się ona interesująca i przyciąga wzrok – zaznacza Renata Sobczak.  

 

Przypomina też, że w przygotowaniu jest również m.in. film przedstawiający performance Janusza Bałdygi, jednego z największych artystów tej sztuki w Polsce oraz relacja z jednego z pierwszych Parków Sztuki. Renata Sobczak dodaje, że jednocześnie Galeria Podlaska zaprasza na wystawę wspomnieniową projektu "Galeria wspomina", gdzie od 5 czerwca w budynku Galerii Podlaskiej będzie można oglądać archiwalne, głównie czarno-białe zdjęcia, plakaty, pocztówki, wydawnictwa związane z wydarzeniami w Galerii. Wystawa przypomni również postaci artystów z naszego miasta, z kraju i zagranicy współpracujących z Galerią Podlaską. - Warto celebrować wspomnienia i  pamiętać, że to,  co teraz  zostawimy po sobie  może za jakiś czas wywoła podobny uśmiech na twarzy i ciepło w sercu, jak stare VHS-y nakręcone przez Zbigniewa Maciejuka – zauważa Renata Sobczak. Wystawę będzie można oglądać do 30 lipca, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-16.00 oraz w niedziele 11.00-16.00.

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe