Kolejne obostrzenia zniesione - wesela do 150 osób, otwarte kina i teatry

  • 27.05.2020, 11:34
  • (pc)
 Kolejne obostrzenia zniesione - wesela do 150 osób, otwarte kina i teatry
Na konferencji rząd poinformował o kolejnym etapie znoszenia obostrzeń. Od 30 maja zgromadzenia do 150 osób będą odmrożone, a co za tym idzie koncerty plenerowe z taką liczbą uczestników będą możliwe. Od 6 czerwca będą otwarte kina i teatry, salony masażu oraz siłownie. Dobra wiadomość dla par młodych, od 6 czerwca będą możliwe wesela do 150 osób. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale z zachowaniem odpowiedniej odległości.

Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformowali o wkroczeniu w kolejny etap znoszenia obostrzeń. Oto założenia VI etapu:

Od 30 maja, jeśli w przestrzeni otwartej można zachować 2 metry odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiedni dystans społeczny.

Jeśli na świeżym powietrzu nie można utrzymać 2-metrowego dystansu od innych np. na zatłoczonym chodniku, wówczas musimy zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Nadal obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos, w miejscach takich jak:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).


Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny. Maseczek nie trzeba też nosić: w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne; w restauracji lub barze – gdy zajmujemy miejsce przy stole.

Od 30 maja zniesione będą limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Od 30 maja będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu do 150 osób.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 6 czerwca wesela i inne uroczystości rodzinne będą mogły być organizowane z limitem osób do 150. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

kina, teatry, opery, balet,
baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

(pc)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe