Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:36
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Powiat bialski: Wypuścili 500 sztuk bażantów

Dzięki kołom łowieckim działającym m.in. na terenie powiatu bialskiego do środowiska naturalnego trafiło aż pół tysiąca bażantów. Myśliwi na ten cel przeznaczyli własne fundusze, w wysokości ok. 12 tys. zł. - Liczymy, że zakupione ptaki skutecznie zasilą populację, wezmą udział w godach i rozmnożą się – mówi Tomasz Karwowski z koła łowieckiego „Ponowa”.
Powiat bialski: Wypuścili 500 sztuk bażantów

W akcję prócz członków Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego koła nr 18 „Ponowa", zaangażowani byli również myśliwi Wojskowego Koła Łowieckiego 127 „Łoś", Koła Łowieckiego nr 12 „Ogar", Koła Łowieckiego „Dąbrowa" oraz Koła Łowieckiego „Kos".

- To element  gospodarki łowieckiej. Jedno z zadań nałożonych na nas przez państwo, regulowane ustawą prawo łowieckie. Odebraliśmy 500 sztuk tych pięknych ptaków, kupionych z półdzikiej hodowli w Czemiernikach. Mimo panującej pandemii i ograniczeń z nią związanych, kilku myśliwych, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, rozwiozło bażanty do dzierżawionych przez siebie obwodów – wyjaśnia Jarosław Tarasiuk z WKO „Łoś”. Podkreśla też, że stałe zasilanie łowisk bażantami z hodowli jest konieczne, aby ich liczebność na polach i nieużytkach utrzymać na zadowalającym poziomie.

Na polowaniu myśliwi pozyskują zaledwie kilka procent populacji, zwłaszcza, iż poluje się tylko na samce zwane kogutami. Większość ptaków ginie w kłach i szponach drapieżników m.in. lisów, kun, norek amerykańskich, jastrzębi i kruków, a także wałęsających się psów i kotów. - Gdyby nie całoroczna, społeczna praca myśliwych, spotkanie bażanta na polu czy łące byłoby niemożliwe - zaznacza Tarasiuk. Przyznaje też, że wypuszczanie bażantów na wolność nie miałoby sensu, gdyby nie redukcja lisów, budowa schronień przed ptakami drapieżnymi, czy zimowe dokarmianie. - Dzięki myśliwym, bialczanie mogą podziwiać te piękne ptaki, chociażby podczas spacerów nad Krzną – zauważa. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 26 maja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama