Biała Podlaska: Ludwik Maciąg na zdjęciach 

  • 02.06.2020, 19:18
  • Paulina Chodyka
Biała Podlaska: Ludwik Maciąg na zdjęciach 
Niezwykła wystawa czeka na odwiedzających miejskie centrum kultury. Fotografowie z lokalnego zrzeszenia postanowili podzielić się zdjęciami ze swoich archiwów. Postacią, która łączy wszystkie prace jest nieżyjący już Ludwik Maciąg. 

Fotoklub Podlaski oraz Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej zapraszają na wystawę poświęconą życiu, działalności i twórczości Ludwika Maciąga pt. "Ludwik Maciąg - Konie".  Fotografie bialskich artystów można obejrzeć od 29 maja w Galerii 1 Piętro - Strefa Sztuki przy ul. Warszawskiej 11 oraz online na facebooku Fotoklubu Podlaskiego. 

Ludwik Maciąg urodził się 13 lipca 1920 r. w Krakowie. Jednak w wieku dwóch lat przyjechał do Białej Podlaskiej z rodziną. Jego ojciec był oficerem 9. Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował w Białej Podlaskiej, dlatego też Maciąg spędził dzieciństwo i młodość na Podlasiu. Ówczesne inspiracje stały się tematem jego późniejszych prac. Przede wszystkim obudziła się w nim już słynna, miłość do koni.

Podczas II wojny światowej należał do partyzanckiego oddziału Zenona dowodzonego przez Stefana Wyrzykowskiego. Po wojnie musiał się ukrywać. Schronienie znalazł w stadninie koni w Janowie Podlaskim, gdzie pracował jako masztalerz i myśliwy. Na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zdobył tytuł profesora nadzwyczajnego, piastował też stanowisko dziekana ASP. 

 Często wspominał Białą Podlaską. Pierwszą wystawę miał tutaj w 1972 r. Następnie w czerwcu 2007 r. odbyła się tu też duża wystawa retrospektywna z udziałem artysty. Profesor zmarł nad ranem 7 września tego samego roku w swoim domu w Gulczewie. Pochowany został na cmentarzu w Warszawie Wesołej. Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe