Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:48
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Ludwik Maciąg na zdjęciach 

Niezwykła wystawa czeka na odwiedzających miejskie centrum kultury. Fotografowie z lokalnego zrzeszenia postanowili podzielić się zdjęciami ze swoich archiwów. Postacią, która łączy wszystkie prace jest nieżyjący już Ludwik Maciąg. 
Biała Podlaska: Ludwik Maciąg na zdjęciach 

Fotoklub Podlaski oraz Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej zapraszają na wystawę poświęconą życiu, działalności i twórczości Ludwika Maciąga pt. "Ludwik Maciąg - Konie".  Fotografie bialskich artystów można obejrzeć od 29 maja w Galerii 1 Piętro - Strefa Sztuki przy ul. Warszawskiej 11 oraz online na facebooku Fotoklubu Podlaskiego. 

Ludwik Maciąg urodził się 13 lipca 1920 r. w Krakowie. Jednak w wieku dwóch lat przyjechał do Białej Podlaskiej z rodziną. Jego ojciec był oficerem 9. Pułku Artylerii Lekkiej, który stacjonował w Białej Podlaskiej, dlatego też Maciąg spędził dzieciństwo i młodość na Podlasiu. Ówczesne inspiracje stały się tematem jego późniejszych prac. Przede wszystkim obudziła się w nim już słynna, miłość do koni.

Podczas II wojny światowej należał do partyzanckiego oddziału Zenona dowodzonego przez Stefana Wyrzykowskiego. Po wojnie musiał się ukrywać. Schronienie znalazł w stadninie koni w Janowie Podlaskim, gdzie pracował jako masztalerz i myśliwy. Na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zdobył tytuł profesora nadzwyczajnego, piastował też stanowisko dziekana ASP. 

 Często wspominał Białą Podlaską. Pierwszą wystawę miał tutaj w 1972 r. Następnie w czerwcu 2007 r. odbyła się tu też duża wystawa retrospektywna z udziałem artysty. Profesor zmarł nad ranem 7 września tego samego roku w swoim domu w Gulczewie. Pochowany został na cmentarzu w Warszawie Wesołej. Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama