Biała Podlaska: Przedsiębiorcy interweniują w Wodach Polskich

  • 04.06.2020, 08:41
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Przedsiębiorcy interweniują w Wodach Polskich
Bialski biznes nie jest obojętny na to, co dzieje się w środowisku naturalnym. Ostatnio przedsiębiorcy postanowili interweniować w kwestii narastającej suszy i spadków poziomów wód w rzekach na terenie powiatu. Firma Edwood proponuje budowę zapór, a Związek Przedsiębiorców i Pracodawców „Podlasie” pyta Wody Polskie, co robią, by zapobiec suszy w naszym regionie.

W połowie maja w starostwie bialskim zorganizowane zostało spotkanie Edwarda Tymoszuka z przedsiębiorstwa Pol–Kres Edwood z przedstawicielem Wód Polskich, dyrektorem bialskiej zlewni – Henrykiem Gmitruczukiem. Starosta bialski Mariusz Filipiuk zdecydował się umożliwić dwóm podmiotom spotkanie, bo temat dotyczył suszy, która na terenie powiatu niszczy produkcję rolną.

– Chodziło o stworzenie odpowiedniej płaszczyzny do ustaleń dotyczących propozycji pana Tymoszuka, który zasugerował, że na własny koszt przygotuje małe zapory na dwóch ciekach wodnych: rzece Rudka i Danówka. W trakcie spotkania padło wiele ciekawych propozycji rozwiązań problemu małej retencji. W najbliższym czasie najprawdopodobniej odbędzie się kolejne spotkanie pod patronatem starosty bialskiego – informuje Jakub Witczak, rzecznik prasowy starostwa.

Problem wynikający z postępującej suszy zauważają również przedsiębiorcy zrzeszeni w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Podlasie”.

– Susza staje się poważnym problemem szczególnie w branżach rolniczej i przetwórstwa owocowo- warzywnego. ZPP Podlasie to organizacja, której zależy na dobru ogólnym lokalnej społeczności. Problemy z produkcją żywności, spowodowane suszą wpływają też na inne gałęzie przemysłu, ale i na funkcjonowanie społeczeństwa. To naczynia połączone. Żywności produkuje się mniej, jest przez to droższa, rynek zalewa produkt zza granicy, nasi producenci tracą. ZPP Podlasie widzi ten problem i pyta podmioty powołane do działania w obszarze bezpieczeństwa hydrologicznego, w tym przypadku Wody Polskie, co robią w tym temacie – mówi Tadeusz Konaszuk, prezes ZPP Podlasie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 2 czerwca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe