Gmina Olszanka: Mega ferma mega problemem wójta

  • 04.06.2020, 23:50
  • Joanna Gąska
Gmina Olszanka: Mega ferma mega problemem wójta
Z dużym oporem społecznym spotyka się planowana w Klimach budowa zespołu budynków inwentarskich wraz z niezbędną infrastrukturą. Inwestycja zakłada budowę aż 24 kurników oraz spalarni zwierzęcych odpadów produkcyjnych. Ludzie boją się o swoje zdrowie i życie, martwi ich także możliwa dewastacja środowiska naturalnego. Sytuacja jest też bardzo trudna dla miejscowego włodarza, który ma wydać decyzję w tej sprawie. 

W związku z wpłynięciem wniosku inwestorskiego o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia na działkach położonych we wsi Klimy mieszkańcy tej miejscowości oraz sąsiadujących wsi: Dawidy, Szydłówka i Bejdy wystosowali do wójta Olszanki pisemny sprzeciw wobec tych planów.

Według nich inwestycja będzie miała negatywny wpływ na ludzkie zdrowie a także na środowisko. Ich zdaniem skumulowanie tego typu budynków na tak małym terenie odbije się negatywnie na ludzkim zdrowiu i życiu, a tereny stracą na swojej wartości lub też ulegną w dużej części dewastacji. Spadnie też komfort życia. 

Tymczasem w obrębie gminy, jak i całego powiatu łosickiego już w tej chwili występuje znaczne zagęszczenie tego typu produkcji. Co więcej, działki przeznaczone pod inwestycję znajdują się w obrębie obszaru Natura 2000, a więc cennego przyrodniczo i objętego ochroną. Jest to również okolica, w której znajdują się miejsca pochówku i stanowisko archeologiczne. Obecnie na drodze postępowania sądowego jest również sprawa pozwolenia na budowę trzech innych budynków produkcyjnych o powierzchni 3360 mkw., które miałby powstać także w Klimach.

Planowany tam jest odchów kur reprodukcyjnych – niosek wylęgowych. Wójt nie wyraził jednak zgody na tą inwestycję. - W tym przypadku ze względu na uchybienia proceduralne – tłumaczy Grzegorz Pajnowski. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 2 czerwca

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe