Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 07:26

Kalkulatory podatkowe – 3 narzędzia, pozwalające na obliczenie odprowadzanych podatków

O tym, że podatki trzeba płacić, nie trzeba nikogo przekonywać. Niewiele osób jednak wie, jak prawidłowo je wyliczyć. Na szczęście w dzisiejszych czasach, gdy do pomocy mamy odpowiednie urządzenia i specjalne oprogramowanie, nie stanowi to już problemu. Choć system podatkowy w naszym kraju nie należy do prostych, dzięki kalkulatorom podatkowym można być pewnym, iż zobowiązania przedsiębiorcy i pracownika wobec państwa zostaną wypełnione. Jakie rodzaje tych programów można zastosować w praktyce?
  • 15.09.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kalkulatory podatkowe – 3 narzędzia, pozwalające na obliczenie odprowadzanych podatków

 

 

 

  1. Kalkulatory podatkowe

  2. Kalkulator wynagrodzeń

  3. Kalkulator brutto netto

 

Kalkulatory podatkowe

 

Programy ten pozwalają na ustalenie wysokości podatków, koniecznych do odprowadzenia przez pracodawcę, zarówno w zakładach pracy, jak i jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Dla przykładu kalkulator płac umożliwia wyliczenie kwoty, jaką otrzyma pracownik przy zatrudnieniu na umowę zlecenia, umowę o dzieło lub o pracę. Uwzględniane są wszystkie składki, jakie osoba pracująca musi odprowadzić na rzecz państwa, a także korzystne dla pracownika koszty uzyskania przychodu. Kalkulatory podatkowe uwzględniają również koszty, jakie ponosi zakład pracy, a które nie są uwzględniane w wynagrodzeniu brutto pracownika. Sporo osób rozważa podjęcie pracy na własny rachunek. Odpowiedni kalkulator pomoże porównać dochody, jakie można osiągnąć na umowie o pracę i wykonując te same czynności w ramach innej umowy z pracodawcą. Kalkulatory podatkowe umożliwiają również obliczenie wysokości składek na ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zarówno płacących pełną składkę, jak i tych, korzystających z tak zwanego małego ZUS-u. Natomiast osoby, które rozliczają się z małżonkiem z pewnością skorzystają z możliwości łatwego sprawdzenia, czy lepiej rozliczać się indywidualnie, czy wspólnie.

 

Kalkulator wynagrodzeń

 

Sporo osób, zatrudnionych na umowie o pracę nie wie, ile rzeczywiście zarabia. Wydaje im się, iż suma, jaka widnieje na umowie o pracę, jest całkowitym obciążeniem dla pracodawcy. Kalkulator wynagrodzeń umożliwia wyliczenie prawidłowych obciążeń finansowych, jakie ponosi zakład pracy w stosunku do pracowników. Ale trzeba pamiętać, iż jest to narzędzie o znacznie większych możliwościach. Dzięki temu można uwzględniać specyfikę niektórych zawodów, na przykład pisarza, który może odliczyć od podatku 20% lub 50% kosztów uzyskania przychodu. Kalkulator pozwala również na wzięcie pod uwagę możliwości rozliczenia się z małżonkiem lub złożenia przez pracownika oświadczenia o samotnym wychowywaniu dziecka. Twórcy tego narzędzia uwzględnili także fakt, iż od 2019 roku zatrudnione na umowę o pracę osoby poniżej dwudziestego szóstego roku życia są zwolnione od płacenia podatku dochodowego.

 

Kalkulator brutto netto

 

Kalkulator brutto netto pozwala na ustalenie należnej kwoty podatku od sprzedanego towaru czy też usługi. Kwota ta będzie się różnic w zależności od tego, czy sprzedający zaoferował (a kupujący zaakceptował) cenę brutto, czy netto. Wystawienie faktury wiąże się z prawidłowym obliczeniem należnego podatku, a to można bez problemu zrobić, używając odpowiedniego kalkulatora. Pozwala on na działanie, polegające na pomnożeniu kwoty netto przez stawkę podatkową, adekwatną do sprzedawanego towaru lub usługi, w wyniku czego otrzymamy sumę, jaką należy wpisać na fakturze. Jeśli natomiast obie strony umowy umówiły się na kwotę brutto, w celu obliczenia należnego podatku należy przeprowadzić działanie odwrotne. Kalkulator brutto netto to z pozoru proste narzędzie, powalające jednak na uniknięcie kosztownych błędów i prawidłowe obliczenie należnych podatków.

 

 

kalkulator wynagrodzeń

 

--- Artykuł sponsorowany ---