Typy szkodników w gospodarstwach rolnych

  • 13.08.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Typy szkodników w gospodarstwach rolnych
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wszechstronności i wiedzy na temat uprawy roślin, hodowli zwierząt, magazynowania, zarządzania czasem, zespołem, budżetem, a nawet stałego pozyskiwania informacji biznesowych. Odwiedziny szkodników i niechcianych lokatorów można uznać za pewne, ponieważ nie ma możliwości, by problemy nie pojawiły się zarówno w czasie sezonu, jak i poza nim.

Jakie szkodniki można spotkać najczęściej w magazynach, budynkach gospodarczych, chlewniach i domostwie, które znajduje się w terenie gospodarstwa? Czy profesjonalne zwalczanie much, gryzoni, karaluchów i innych szkodników jest koniecznością?

Najczęściej spotykane szkodniki

Niezależnie od tego, czy gospodarstwo prężnie zajmuje się uprawą i magazynowaniem zboża i innych roślin, czy głównym zadaniem jest hodowla zwierząt – każdy musi liczyć się z obecnością myszy lub szczurów. Gryzonie są w stanie dostać się przez każdą szczelinę i jeśli ich obecność zostanie zauważona, można być pewnym, że ich populacja jest już niezwykle dobrze rozwinięta. Wezwanie ekipy DDD, która pozwoli namierzyć gniazda, wskaże możliwe drogi przedostania się szkodników do budynków i pozbędzie się problemu w sposób profesjonalny, może okazać się jedyną sensowną drogą do rozwiązania problemu. 

Ptaki również uwielbiają robić gniazda w ciepłych stodołach, na poddaszach i pod dachem, a jeśli otrzymują stały dostęp do żywności, która znajduje się w źle zabezpieczonym magazynie ze zbożem, tym ciężej będzie się ich pozbyć. Zniszczenie gniazda jest koniecznością, nawet jeśli będzie oznaczać to pozbycie się piskląt lub niewyklutych jeszcze jaj – warto doglądać gospodarstwa i wszystkich budynków, gdyż problem z ptactwem będzie stale powracać, nawet jeśli magazyn zostanie odpowiednio zabezpieczony. 

W przypadku hodowli zwierząt, najczęstszym problemem są muchy. Utrudniają one pracę i posiadają negatywny wpływ na zwierzynę, która znajduje się w chlewni. Często są oznaką zaniedbania i higieny pomieszczenia niskim poziomie. Metod walki z muchami jest wiele, jednak regularne pozbywanie się obornika i czyszczenie chlewni, skutecznie zminimalizuje populację much. Warto mimo wszystko nabyć owadobójczą lampę UV i co jakiś czas kontaktować się z firmą DDD, która przeprowadzi profesjonalną dezynsekcję z pomocą środków chemicznych. 

Szkodniki magazynowe

Jeśli skład zboża posiada zabezpieczenia niskiej jakości lub osoby, które są odpowiedzialne za czystość i higienę, nie do końca wywiązują się ze swoich obowiązków, szkodniki magazynowe mogą spowodować utratę całej zawartości. Do niechcianych lokatorów, siejących spustoszenie i zniszczenia, można zaliczyć m.in.:

·       wołki zbożowe,

·       trojszyki,

·       spichrzele surynamskie,                                             

·       skorki zbożowe,

·       mkliki mączne,

·       mole ziarniaki,

·       omacnice spichrzanki,

·       rozkruszki mączne,

·       roztocza domowe i owłosiony.

 

 

Nie można zapomnieć o wcześniej wspomnianych myszach i szczurach, które są w stanie zadomowić się we wszystkich warunkach, niezależnie od tego, czy jest to piwnica w bloku mieszkalnym, czy stodoła w wiejskim gospodarstwie rolnym. 

Nie masz czasu na szukanie rozwiązań, które pomogą zniwelować problem? Dowiedz się więcej o usługach DDD i monitoringu obiektów w kontekście występowania szkodników: https://www.stander.pl/uslugi/monitoring-obiektow/

 

Może Cię zainteresować także artykuł Zwalczanie much w chlewniach na blogu DDD stander.pl.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: