Zakup części samochodowych: stacjonarnie czy online?

  • 04.10.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Zakup części samochodowych: stacjonarnie czy online?
Rynek części samochodowych jest zróżnicowany zarówno pod względem cen, jak i jakości oferowanych produktów. Dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Drugą ważną kwestią jest dopasowanie zamiennika do modelu i typu pojazdu. Jednak podstawową rozterką, z jaką borykają się kierowcy samodzielnie kupujący części samochodowe, jest wybór odpowiedniego sklepu. Lepiej szukać stacjonarnie, czy online? Co będzie bardziej opłacalne?

Wydawałoby się, że zakup w sklepie stacjonarnym wiąże się z mniejszym ryzykiem. Jednak wraz z rozwojem e-sklepów, oferujących już niemal wszystko, czego potrzebujemy, rośnie zaufanie do zakupów internetowych. Jedną z najważniejszych przyczyn takiej zmiany są o wiele niższe ceny niż w firmach działających stacjonarnie. Gdy kupujemy w lokalnym sklepie lub hurtowni części samochodowych, nasz wybór jest też bardziej ograniczony. Za to szukając ofert w sieci, mamy możliwość ich porównania i zdecydowania się na tę najbardziej opłacalną. Częstą praktyką kierowców jest również zakup części u mechanika. W ten sposób serwisy samochodowe zarabiają nie tylko na samej robociźnie, ale też na sprzedaży sprzętu. Zyskują rabaty u dostawców, kupując produkty w cenach hurtowych, a następnie sprzedają je zdecydowanie drożej.

Z tych względów, jeżeli chcemy zaoszczędzić, lepiej jak najszybciej „zaprzyjaźnić się” z wyszukiwarką internetową. Kupowanie za pośrednictwem sieci pozwala na większe pole manewru. Mamy znacznie szerszy wybór i możemy znaleźć zamienniki oferowane w niższych cenach niż stacjonarnie. Mimo to warto unikać zakupu produktów z podejrzanych źródeł. Możemy natrafić na kompletny bubel, a także mieć trudności z jego ewentualnym zwrotem. Dlatego najlepiej celować w sprawdzone firmy z wieloletnim doświadczeniem. Przykładowo, kupując części samochodowe w ASCzesci.pl, mamy pewność przeprowadzenia w pełni bezpiecznej transakcji. Zamówienie realizowane jest bardzo szybko, a wybrane produkty otrzymamy albo w punkcie odbioru, albo bezpośrednio pod wskazany adres.

Oryginał czy zamiennik? Wybór zależy od tego, co wymieniamy 

Kolejna ważna decyzja, po wyborze odpowiedniego sklepu, dotyczy rodzaju i jakości kupowanej części. Będziemy mieć dostęp zarówno do oryginałów, jak i zamienników. Oczywiście wybierając produkt w autoryzowanym serwisie, zyskujemy gwarancję niezawodności. Jednak często ceny takiego sprzętu są bardzo wysokie, a nawet zaporowe. W zawiązku z tym – ponownie – lepiej szukać w sklepach internetowych. Jeżeli decydujemy się na zamiennik, koniecznie sprawdźmy jego pochodzenie. Upewnijmy się także co do sposobu wykonania. Niektóre elementy słabej jakości są produkowane z gorszych materiałów, dlatego nie warto w nie inwestować.

W przypadku zamienników musimy wziąć pod uwagę to, co właściwie wymieniamy. Bo jeżeli chodzi o elementy mające bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo, takie jak rozrząd czy układ hamulcowy, to przesadna oszczędność jest niewskazana. W tym przypadku zawsze powinniśmy postawić na to, co pewne i sprawdzone. Może zależeć od tego nie tylko stan samochodu i liczba kolejnych napraw, ale także życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów.

 

Zdjęcie: fotolia.com, 216711948 | Autor: BillionPhotos.com

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: