Wybory samorządowe: czy możliwa jest koalicja PiS-PSL?

  • 27.03.2018, 14:00
  • EZ
Wybory samorządowe: czy możliwa jest koalicja PiS-PSL?
Już za kilka miesięcy rusza kampania do wyborów samorządowych, które są ważnym sprawdzianem przed wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 2019 r. Pretendentem do wygrania tych wyborów jest Prawo i Sprawiedliwość, które od kilku miesięcy w sondażach notuje wynik na poziomie 50%. Z dużego poparcia w wyborach samorządowych słynie także Polskie Stronnictwo Ludowe. Połączone siły tych dwóch partii stanowiłyby dużą konkurencję dla zapowiedzianej kolacji pomiędzy Platformą Obywatelską a Nowoczesną.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

Chociaż kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, wybory samorządowe są jednym z najpopularniejszych i najczęściej komentowanych tematów na portalach informacyjnych, co można zauważyć m.in. na Salon24. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) prawdopodobnie odbędą się one między 17 października a 9 listopada. Ostateczną decyzję ma podjąć premier Mateusz Morawiecki. Najprawdopodobniej wybory samorządowe odbędą się 21 lub 28 października. Pod uwagę brany jest również 5 listopada. Spekulowano także, czy wybory te nie powinny odbyć się 11 listopada, jednakże PKW wyraziło opinię, że data ta jest nieodpowiednia ze względu na charakter święta i towarzyszące mu obchody.

Wybory samorządowe – prognozy

Wybory samorządowe są ważnym sprawdzianem przed wyborami parlamentarnymi, które zaplanowane są na przyszły rok. Największe szanse na wygraną (w skali ogólnopolskiej) ma PiS, który od kilku miesięcy notuje poparcie w sondażach na poziomie 50%. Nie można również bagatelizować koalicji pomiędzy PO a Nowoczesną, ani PSL-u, który chociaż w sondażach notuje wyniki na poziomie 5%, w wyborach samorządowych zawsze wypadał bardzo dobrze.

PiS i PSL razem do wyborów?

Ostatnio pojawiły się doniesienia o możliwej koalicji pomiędzy PiS-em a PSL, co sugerował jeden z ludowców  – Marek Sawicki. Do jego słów odniósł się Władysław Kosimiak-Kamysz, który stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom i zapowiedział, że PSL nie wejdzie w koalicję z PiS-em, który jest antysamorządowy. Zapowiedział też, że ludowcy chcą tworzyć trzeci blok wyborczy – poza PiS-em i koalicją PO i Nowoczesnej. Jest to pierwsze jasne stanowisko PSL-u, bowiem wcześniej krążyły informacje o możliwości stworzenia zjednoczonej opozycji przeciwko partii rządzącej.

Ewa Zwolak

Czytaj także: Czy PiS ma szansę powtórzyć sukces wyborczy w najbliższych wyborach parlamentarnych?

EZ
Podziel się: