Czy trądzik to powód do czucia się gorszym?

 • 29.11.2018, 12:00
 • Grupa Tipmedia
Czy trądzik to powód do czucia się gorszym?
Przebieg trądziku jest zawsze ściśle związany ze znacznym pogorszeniem się stanu cery, co często nie umyka oczom ludzi wokół. Kiedy nawet mocno kryjące kosmetyki zawodzą, a kremy przeciwtrądzikowe nie dają rezultatu, zaczynają się pojawiać głęboko zakorzenione kompleksy. Czy trądzik jest powodem do zmartwień tego typu?

Trądzik — nieunikniony?Trądzik jest zmianą skórną, która pojawia się obecnie u osób w każdym wieku i każdej płci. Zdecydowanie dominujący jest jednak u młodzieży, która przechodzi przez okres dojrzewania płciowego. Jego późniejsze nasilenie się zauważane jest głównie przed miesiączką u kobiet, w okresie ciąży, a także w sytuacji dużych zmian stylu życia (także u mężczyzn). Może pojawić się również po stosowaniu określonych leków, w tym tzw. sterydów.

(Nonacne - tabletki na trądzik - oficjalna strona)

W związku z powyższymi zjawiskami dermatologom już wiele lat temu nasunął się pewien bardzo słuszny wniosek — trądzik związany jest z gospodarką hormonalną. W wielu sytuacjach jego pojawienie się może być jedynie w ograniczonym stopniu kontrolowane za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Istnieją jednak pewne metody radzenia sobie z tym problemem kompleksowo.
 

Psychika w przebiegu trądzikuChoć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasze samopoczucie i skóra są ze sobą ściśle związane. Manifestuje się to często właśnie poprzez nasilenie się zmian skórnych w sytuacjach silnie stresowych dla pacjenta. Wiąże się to zarówno z przebiegiem szeregu reakcji biochemicznych i hormonalnych w organizmie, jak i z pewnymi nawykami, które często następują po tego typu sytuacjach. Gorsze samopoczucie skłania nas często do sięgnięcia po niesprzyjające naszej skórze słodycze, a pielęgnacyjna rutyna schodzi nierzadko na dalszy plan.

Sytuacja jest często o tyle trudna, iż niezadowalający wygląd skóry odbija się na samopoczuciu, które z kolei ponownie odgrywa dużą rolę w stanie cery. Kluczowa jest więc w tym przypadku akceptacja zmian, które przebiegają w naszym ciele, w tym także w skórze, oraz wprowadzenie metod poprawiających samopoczucie.

W ten sposób posłużyć mogą pewne samodzielnie wykonywane w zaciszu domowym zabiegi, dbanie o siebie od wewnątrz za pomocą odpowiedniego odżywiania, a także regularne wizyty u specjalistów, które mogą być nie tylko skuteczne, ale również przyjemne.
 

Zadbaj o skórę od środkaNiewiele czynników wpływa każdego dnia na stan całego naszego organizmu tak bardzo, jak prawidłowe żywienie. Dużo mówi się o nim w odniesieniu do trądziku, głównie pod względem zakazów. Niewskazane jest spożywanie takich produktów jak:

 • nabiał
 • przetworzone cukry
 • mleczna czekolada i inne słodycze
 • posiłki typu fast-food
 • duże ilości soli
 • pikantne przyprawy
 • nasycone tłuszcze (np. margaryna czy smalec)Oprócz wielu zakazów równie ważne jest stosowanie się do produktów, których spożycie jest wskazane w przypadku osób zmagających się z trądzikiem. Poleca się tu liczne antyoksydanty: kurkumę, ciemne owoce i warzywa, zieloną herbatę. Ważne jest również spożycie zdrowych tłuszczy, które upłynnią łój, umożliwiając odblokowanie gruczołów łojowych, a zatem również ograniczy widoczność zmian trądzikowych.

Trudność z odpowiednim skomponowaniem diety oddziałującej na skórę, z jednoczesnym uzupełnieniem wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, skłania wiele osób dotkniętych trądzikiem do wyboru suplementów diety. Jest to szczególnie skuteczne rozwiązanie na tle dietetycznym, ponieważ preparaty tego typu są dedykowane do stosowania w tego typu schorzeniach. Dodatkowo istnieje duża łatwość w regularnym przyjmowaniu wszystkich potrzebnych składników.
 

Suplement do zadań specjalnychJaki powinien być suplement diety, aby skutecznie zwalczył problem trądziku? Przede wszystkim musi działać na wielu poziomach problemu. Powinien działać przeciwzapalnie, regulacyjnie na gospodarkę hormonalną, łojotok i inne przemiany w obrębie naskórka. Przykładem takiego preparatu jest Nonacne.

Zalety Nonacne to przede wszystkim naturalny skład, który opracowany jest w taki sposób, by kompleksowo radzić sobie z problemem trądziku. W preparacie znaleźć można m.in.:

 • wyciąg z czerwonej koniczny - regulujący pracę gospodarki hormonalnej
 • wyciąg z pokrzywy - regulujący wydzielanie łoju, działający przeciwzalanie i oczyszczająco na skórę
 • wyciąg z pestek winogron - będący bogatym źródłem antyoksydantów i witaminy E, usprawnia wytwarzania kolagenu, elastyny i nowych komórek naskórka (keratynocytów)
 • witamina C - ma również działanie przeciwzapalne i rozświetlające skórę
 • liczne minerały: cynk, wapń, potas, fosfor, krzem

Zatuszować kompleksyW ogromnej ilości przypadków pojawienie się dużej ilości zmian trądzikowych, szczególnie u młodych kobiet, od razu wywołuje chęć zakrycia niedoskonałości. Najczęściej sprowadza się to do nakładania dużej ilości ciężkich produktów kolorowych o wątpliwej jakości składu, bez zachowania istotnych zasad makijażu, co przekłada się nawet na pogorszenie wyglądu skóry.

W przypadku pierwszych zmian, które nie są bardzo nasilone, warto sięgnąć po lekkie produkty, o naturalnych składach. Najlepiej sprawdzą się tu tzw. kremy BB, które oferują co prawda niewielkie krycie, ale jednocześnie nawilżają skórę, co wbrew pozorom jest bardzo istotnym aspektem pielęgnacji skóry trądzikowej. Tego typu produkt warto przypudrować za pomocą naturalnych produktów, np. pudru bambusowego lub ryżowego, aby uniknąć efektu świecenia.

Bardziej zaawansowane zmiany często wymagają stosowania produktów o nieco większym kryciu. Uzasadnione staje się wtedy korzystanie z silnie kryjących korektorów, czyli tzw. kamuflaży. Wciąż istotne jest jednak zachowanie zasady stosowania kosmetyku z możliwie najbardziej naturalnym, lekkim składem. Produkt przeznaczony do codziennego stosowania na cerę trądzikową powinien być pozbawiony: silikonów, parafiny, oleju mineralnego, a także drażniących konserwantów. Dobrym wyborem z perspektywy składu są produkty mineralne, które wykazują również działanie lecznicze na skórę problematyczną, a przy nakładaniu warstwowym oferują zadowalające krycie.
 

Higiena w pielęgnacji skóry trądzikowejZakrywanie zmian i ich codzienna pielęgnacja odbija się na stanie skóry bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Nieoceniona w tym aspekcie jest odpowiednia higiena, której zaniedbania często umykają naszej uwadze.

Preparaty pielęgnacyjne powinny być przechowywane zawsze w szczelnie zamkniętych opakowaniach, powinny być również zużywane stosunkowo szybko, a jeśli istnieje taka możliwość, produkty w słoiczkach powinno się nakładać jednorazowymi szpatułkami, aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów.

Pędzle przeznaczone do makijażu powinny być regularnie myte i dezynfekowane po każdym użyciu, a następnie dokładnie suszone, zanim zostaną ponownie użyte do nakładania produktów kolorowych.

Bardzo istotnym aspektem jest stosowanie osobnego ręcznika do osuszania okolic dotkniętych trądzikiem. Nie powinny być one współdzielone z innymi domownikami, a także powinny być regularnie wymieniane i prane w wysokiej temperaturze. Najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest stosowanie ręczników jednorazowych.

Zakażenia bakteryjne są niezmiernie istotnym aspektem wpływającym na zaostrzenie zmian trądzikowych. Z tego względu dbanie o nawet takie kwestie jak regularna zmiana pościeli odgrywają dużą rolę w leczeniu tego schorzenia.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: