Fotele do gabinetu – w poszukiwaniu idealnego rozwiązania

  • 12.04.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Fotele do gabinetu – w poszukiwaniu idealnego rozwiązania
Fotele to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wystroju każdego gabinetu. To właśnie one, wraz z biurkiem, determinują wydajność pracy i jej komfort, a co za tym idzie, również zdrowie i samopoczucie pracowników. Na rynku dostępna jest ogromna ilość tych sprzętów, a poszczególne modele różnią się w zasadzie wszystkim, począwszy od rodzaju zastosowanych w produkcji materiałów, poprzez formę i kolorystykę aż do ceny. Ta różnorodność, choć jest dużym plusem, znacząco utrudnia też dokonanie właściwego wyboru, dlatego w niniejszym tekście skupimy się na charakterystykach, jakie powinny posiadać idealne fotele biurowe.

Fotele idealne

Określenie „fotele idealne” jest terminem mocno subiektywnym. Trzeba sobie bowiem uświadomić, że, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych sprzętów, ich parametry muszą być dostosowane do potrzeb danego użytkownika. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim wzrost, wagę i indywidualne preferencje, dlatego sporym ułatwieniem będzie zakup modelu z regulacją.

Jeżeli jednak szukamy fotela do gabinetu, który będzie użytkowany przez jedną osobę, z powodzeniem możemy zrezygnować z tego udogodnienia na rzecz mebla optymalnie dopasowanego do parametrów konkretnego użytkownika. W takim wypadku trzeba się skupić przede wszystkim na wysokości sprzętu, siedzisku, oparciu oraz podłokietnikach.

Wysokość powinna być taka, aby nogi siedzącego tworzyły kąt około dziewięćdziesięciu stopni. Siedzisko nie może być zbyt małe, gdyż w przeciwnym razie fotele będą niewygodne. Za absolutne minimum przyjmuje się tutaj czterdzieści centymetrów szerokości i pięćdziesiąt centymetrów głębokości. Oparcie musi być ergonomiczne i dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Wreszcie, niemniej istotną, choć często bagatelizowaną kwestią, są podłokietniki. Z miejsca należy odrzucić wszystkie modele, które ich nie posiadają, ponieważ takie fotele nie zapewnią ciału odpowiedniego podparcia i tym samym, na dłuższą metę, będą powodować uciążliwe dolegliwości bólowe. 

Tapicerka

Bardzo istotnym elementem foteli jest tapicerka. I nie chodzi tu wyłącznie o sprawy estetyczne, choć te są niezmiernie istotne dla wykreowania atmosfery sprzyjającej pracy, ale przede wszystkim o rodzaj zastosowanych materiałów. Należy zwrócić uwagę, aby posiadały one wszystkie konieczne atesty i certyfikaty, a tym samym były bezpieczne dla zdrowia. Poza tym istotna jest trwałość oraz komfort. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, to, zwłaszcza w przypadku tapicerki skórzanej, trzeba zadbać o to, aby wybrane fotele posiadały wentylację.

Fotele fińskie

Ciekawą propozycją jeśli chodzi o fotele do gabinetu są fotele fińskie, zwane również finkami. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest forma, jednocześnie prosta i oryginalna, która czyni je doskonałym dopełnieniem nowoczesnych, minimalistycznych czy loftowych wnętrz. Cała konstrukcja opiera się na drewnianej ramie, lekkiej wizualnie, ale przy tym bardzo wytrzymałej i trwałej, której dopełnienie stanowi miękkie, ergonomiczne oparcie.

Ponadto, jak informuje konsultant firmy Laris Meble, oferującej fotele fińskie w sklepie Fotel-Finka.pl, wypełnienie oparcia wykonane jest z pianki poliuretanowej, materiału odpornego na odkształcenia i przewiewnego. Dla całkowitej pewności co do jakości wybranych mebli warto jednak zapytać, czy posiadają one atest wytrzymałościowy T-30 określający gęstość wypełnienia. Daje nam on gwarancję długiego, bezawaryjnego użytkowania foteli oraz, co niemniej istotne, komfortowej i zdrowej pracy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: