Nowoczesne narzędzia CNC

  • 20.04.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Nowoczesne narzędzia CNC
Computerized Numerical Control – tak brzmi pełna nazwa skrótu CNC – tłumaczymy go jako sterowanie komputerowe w urządzeniach numerycznych.

To układ z mikrokomputerem, w dowolny sposób programowalny. To z kolei sprawia, że można szybciej i bardziej dokładnie realizować różne prace. Maszyny CNC w zasadzie powstały po to, żeby zwiększyć produkcyjną wydajność oraz jednocześnie zachować wysoką jakość wyrobów. Sterowników CNC można używać do bardzo różnych zastosowań. Jak wygląda i z czego składa się sterownik cnc mogą Państwo zobaczyć pod adresem: https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-sterowniki-c-287_62.html

 

Geneza powstania CNC

Ten patent – ze sterowaniem numerycznym już na przełomie lat 40 i 50 XX wieku, powstał w USA dla lotnictwa wojskowego. Najpierw wprowadzano litery i liczby – NC, a potem wraz z tym jak postęp technologiczny się rozwijał, powstały właśnie skomputeryzowane układy sterowania – CNC.

 

Zastosowanie narzędzi

 

Przede wszystkim w tej kategorii mamy różne obrabiarki, frezarki. Szeroki wachlarz urządzeń pozwala na bardzo różne zastosowania – od metalu przez drewno po obróbkę precyzyjną kamienia. Każda obrabiarka ma zadanie podobne – ma ciąć, gładzić, wykrawać i szlifować. Wykorzystuje się je w różnych płaszczyznach, w powierzchniach kształtowych, rowkach śrubowych i gwintach. Mega atutem jest tu precyzja pracy, co sprawia, że są to opcje przydatne nawet w drukowaniu.

 

 

Dużą rolę w dzisiejszych maszynach CNC odgrywają sterowaniki programowalne, które dostępne są w ofercie sklepu EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html

 

Ceny mikrokomputerów w ostatnich latach spadły, co też pozwala łatwiej sięgać po tego typu rozwiązania. Rozwiązania CNC znajdują zastosowanie w dużych produkcyjnych przedsiębiorstwach oraz w amatorskich hobbystycznych działaniach. Tokarki i roboty fabryczne to też maszyny CNC. Czyli w gruncie rzeczy widać – są one potrzebne w wielu różnych kategoriach o obszarach rynku, gdzie przecież naprawdę ciężko byłoby się obejść bez nich.

 Wiele urządzeń korzysta z narzędzi CNC, tam gdzie wymagana jest precyzyjna praca. Zadziwiające jest, że zakres jest tak szeroki – od drobnych elementów małego typu, aż po składanie na przykład ogromnych samochodów.

 

Artykuł powstał dzięki sklepowi EBMiA.pl oferujący profesjonalne wariatory - https://www.ebmia.pl/silniki-elektryczne-wariatory-c-1450_1482.html

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: