Prezent dla dziecka w formie ubezpieczenia oszczędnościowego - ile to kosztuje?

  • 27.02.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Prezent dla dziecka w formie ubezpieczenia oszczędnościowego - ile to…
Czasy sie zmieniają i dziś rodzice coraz częściej myślą o niematerialnych prezentach dla swoich dzieci, obawiając się, że nie trafią w gust obdarowanych. Dlatego powodzeniem cieszy się gotówka. Co, jeśli nie stać nas na gwałtowny przypływ gotówki, a zależy nam na także na ochronie życia dziecka? Wtedy warto pomyśleć o polisie oszczędnościowej.

Taka polisa to produkt dedykowany rodzicom, choć tak naprawdę uposażonym jest dziecko. I nie jest to zwykły prezent, bo możliwy do wręczenia dopiero na koniec umowy. Za to wartość prezentu może okazać się nieoceniona.

Ubezpieczenie dla dziecka - na czym polega?

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą przyszłość, a do tego jeśli nie niezbędne, to na pewno ułatwiające sprawę są pieniądze na start w dorosłość. Możliwości jest kilka:

•        wygrana w grze liczbowej,

•        lokata bankowa,

•        inwestowanie w złoto,

•        polisa oszczędnościowa.

Ostatnie z rozwiązań jest najbardziej korzystne, ponieważ z jednej strony nie wymaga dużych, tylko regularnych wpłat, a z drugiej pozwala chronić finansowo życie i zdrowie ubezpieczonego.

Ubezpieczenie oszczędnościowe dla dziecka, zwane też polisą posagową, to produkt długoterminowy. Umowa jest zawierana na minimum rok, ale najczęściej spotykanymi wariantami są okresy 5, 10, 15 czy nawet 20 lat. Umowę mogą zawrzeć rodzice, opiekunowie prawni, ale i osoby fizyczne, które zadeklarują się jako fundatorzy i będą opłacać składkę przez cały okres ubezpieczenia. Każda z tych osób decyduje o wysokości składki, sumie ubezpieczenia, długości trwania umowy i częstotliwości opłacania polisy (miesięcznie, kwartalnie, półrocznie, rocznie).

Zasada działania polisy posagowej jest prosta: wpłacana regularnie składka jest dzielona na dwie części, z czego mniejsza odpowiada za ochroną życia i zdrowia, a większa za oszczędności. Te proporcje można oczywiście odwrócić, jednak wtedy podstawowa funkcja polisy, czyli posag traci na znaczeniu.

200, 500 czy 700 zł za miesięczną składkę?

Wielu rodziców myślących o polisie oszczędnościowej dla dziecka zastanawia się, czy sprosta wymaganiom finansowym i zdoła przez całą umowę, która trwa np. 10 lat, regularnie opłacać składki.

Takie ubezpieczenie na życie na www.rankingubezpieczennazycie.pl to większy koszt, niż w przypadku ochronnej polisy na życie czy szkolnego NNW. Jednak wpłacane pieniądze nie przepadają, tylko są gromadzone na koncie polisowym w formie oszczędności.

Suma zgromadzonego kapitału będzie wypłacona dziecku na koniec umowy. Najwcześniej gdy skończy ono 18 lat, ale termin ten można ustalić nawet do 24. czy 26. roku życia, w momencie zakończenia edukacji wyższej. Górny próg wiekowy zależy od warunków stawianych przez towarzystwo ubezpieczeń. Podobnie jak próg dolny - może to być już od narodzin dziecka, od 3. miesiąca czy od 1. roku życia.

Policzmy przykładową sumę:

Umowę podpisujemy na okres 10 lat i deklarujemy regularne wpłaty co miesiąc. Deklarujemy także, że składka będzie dzielona w proporcji 1/3 na ochronę i 2/3 na oszczędności. Tyle otrzyma dziecko na koniec umowy (ale nie wcześniej niż po osiągnięciu pełnoletności):

•       wysokość składki 200 zł - suma trafiająca co miesiąc na konto polisowe to 130 zł, co po 10 latach da sumę ok. 15 000 zł,

•       wysokość składki 500 zł - suma trafiająca co miesiąc na konto polisowe to 330 zł, co po 10 latach da sumę prawie 40 000 zł,

•       wysokość składki 700 zł - suma trafiająca co miesiąc na konto polisowe to 460 zł, co po 10 latach da sumę ok. 55 000 zł.

Składka może być dzielona również kwotowo, np. 50 zł na ochronę życia i zdrowia, a reszta na konto polisowe. W tym przypadku uzyskane sumy na koniec umowy będą jeszcze większe.

Jakie korzyści dla dziecka?

Produkt, jakim jest ubezpieczenie na życie przez internet w www.rankingubezpieczennazycie.pl z myślą o dziecku pozwoli zabezpieczyć jego finansową przyszłość zarówno w trakcie trwania, jak i po zakończeniu umowy.

Każdy nastolatek posiadający kilkadziesiąt złotych oszczędności już na starcie, ma większą swobodę realizowania marzeń. Pieniądze z polisy posagowej może przeznaczyć na dowolny cel, jak podróż zagraniczna, sfinansowanie wkładu własnego do zakupu mieszkania, zakup pierwszego samochodu, pokrycie kosztów związanych ze ślubem, studiami, uprawianym sportem czy hobby.

A co w trakcie trwania umowy? Dzięki opłacaniu ze składki ochrony życia i zdrowia rodzice mogą liczyć na sfinansowanie kosztownych następstw wypadków swojego dziecka, w tym za pobyt w szpitalu, rehabilitację, urazy, stłuczenia i złamania. A gdy dziecko straci w wypadku rodzica również otrzyma świadczenie z polisy. Pod warunkiem, że takie zdarzenie znajdzie się w zakresie polisy posagowej.

Grupa Tipmedia
Podziel się: