Jak poradzić sobie z wodą gromadzącą się na podłodze garażu?

  • 26.04.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak poradzić sobie z wodą gromadzącą się na podłodze garażu?
Nadmiar wilgoci wewnątrz budynków i w pobliżu cennych sprzętów to coś, czego wolelibyśmy uniknąć. W kategorii niechcianych okoliczności znajduje się także woda, która w trakcie deszczowej pogody (lub w śnieżnym sezonie zimowym) może dostać się do garażu. Może źle wpłynąć nie tylko na znajdujące się w nim pojazdy, ale też skutecznie uprzykrzyć pobyt w garażu jego właścicielom. Na szczęście z takim nieproszonym gościem można sobie skutecznie radzić – jeśli zamontuje się w garażu system odpowiednich odwodnień.

Odwodnienie liniowe w garażu – czyli koniec twoich kłopotów

Odwodnienie liniowe to nie jedyny rodzaj instalacji do odprowadzania wody, ale jest prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na jej szybkie i sprawne usunięcie. Ma postać wąskiego i długiego korytka, przykrytego ażurowym rusztem. Jeśli umiejętnie rozlokuje się te odpływy, a także właściwie się je zamontuje, będą przez wiele lat ułatwiać życie właścicielowi garażu. Jak więc rozlokować odwodnienie liniowe w garażu? Specjaliści radzą, by taką linię (czyli w praktyce – odpływ) umieścić:

  • wzdłuż osi pojazdu – wówczas odwodnienie może być jedno (jeśli znajdzie się w centrum miejsca, gdzie stoi samochód) lub dwa (pokrywając się z osiami kół); jeśli garaż jest przeznaczony dla dwóch samochodów, zaleca się umieszczanie odpływu pomiędzy pojazdami

  • wzdłuż bramy wjazdowej

  • w poprzek garażu.

Oczywiście, by system odwodnień działał prawidłowo, ważne jest nie tylko rozmieszczenie odpływów, ale też takie dostosowanie podłogi garażu, by woda kierowała się ku odpływom, a nie zalegała nieopodal nich. Wszystko to może brzmieć jak dosyć poważne i skomplikowane przedsięwzięcie – ale naprawdę nie warto rezygnować z odrobiny wysiłku i inwestycji – o ile chce się mieć prawdziwie funkcjonalny i zadbany garaż. Czas, wysiłki i pieniądze poświęcone montażowi odwodnień będą procentować jako komfort na lata.

A żeby zainstalowane odwodnienie należycie spełniało swoją rolę, trzeba o nie jeszcze systematycznie dbać. Okresowe czyszczenie kanałów odprowadzających wodę jest bezwzględną koniecznością. Kamienie, liście, czy po prostu nadmiar piachu w korytku sprawi, że nawet najlepsze, prawidłowo zamontowane odwodnienie, nie będzie robić tego, do czego je stworzono.

Artykuł powstał we współpracy z BIELBET.

Grupa Tipmedia
Podziel się: