W jakim stylu urządzić kuchnię?

  • 07.06.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
W jakim stylu urządzić kuchnię?
Nie ma w domu pomieszczeń ważnych czy ważniejszych, ale gdyby zrobić taki ranking kuchnia byłaby zapewne na jednym z czołowych miejsc. Dlatego tak ważne, by postarać się ją gustownie urządzić. No właśnie, w jakim stylu to zrobić?

Słowo o spójności

Ilu ludzi, tyle koncepcji, ale z reguły da się wyróżnić dwa kierunki w urządzaniu tego miejsca. Z jednej strony kuchnia powinna stylistycznie pasować do innych pomieszczeń w domu. Nie powinna odbiegać klimatem, ma być spójna z całością. Z drugiej strony mamy zupełnie inną filozofię - kuchnia to osobny świat, niepodobny do innych, a więc powinno być to podkreślone.

To, jaka opcja zwycięży, zależy od indywidualnych upodobań, podobnie jak to, czy będzie ona urządzona w stylu nowoczesnym, czy tradycyjnym. Dla niezdecydowanych zaś warto polecić stronę domoweklimaty.pl, gdzie można pooglądać różne projekty domów, co może pomóc natchnąć do zdecydowania się na konkretny typ kuchni.

Siła tradycji

Taki typ kuchni to idealna opcja dla osób ceniących sobie tradycję, sprawdzone, szlachetne wzory. Nie czują oni potrzeby, by wprowadzać coś nowego, bo w przeszłości pojawiło się już wszystko, co godne uwagi. Zamiast sięgać po coś, co jest aktualnie modne, lepiej zwrócić się w stronę tego, co klasyczne, niepowtarzalne i ponadczasowe.

Meble są solidne, bo wykonane z jakościowych materiałów, często drogich, porządnych gatunków drewna. W takiej kuchni nie pasują krzykliwe barwy, zdecydowanie zaś sprawdzają się tu kolory kojarzone z naturą. A co zrobić ze sprzętem AGD, przecież wygląda nowocześnie? Ta wątpliwość pojawia się często, gdy planujemy urządzić kuchnię w stylu tradycyjnym. Bez obaw, dzisiaj już prawie każdy producent ma w swojej ofercie urządzenia, które imitują klasyczny wygląd, łatwo więc dobrać coś w starodawnym klimacie.

Powiew nowości

Kuchnia w stylu nowoczesnym jest czymś zupełnie innym niż opisywany powyżej przypadek. Tak urządzone pomieszczenia charakteryzują się istotną cechą - prostotą, geometrycznym porządkiem, bez żadnych udziwnień. Szafki przeważnie tworzą ciąg mebli, a często spotyka się nawet całe ściany, które są zabudowane meblami. Oczywiście dominujące są nowoczesne materiały, a nietypowe połączenia to nic dziwnego.

Z tego względu w takiej kuchni występują obok siebie płyty MDF, szkło czy stal. Częste są  też elementy drewniane, plastikowe oraz silikonowe. Sprzęty AGD są odpowiednio pochowane i wkomponowane w zabudowę meblową. Dla lepszego efektu dobiera się urządzenia z jednej linii stylistycznej.

Nie można wyrokować, które rozwiązanie jest lepsze, bo dla jednej osoby to, co nowoczesne jest wartościowe, dla drugiej zaś niewarte uwagi. I to samo można powiedzieć o stylu klasycznym. Dla zainteresowanych polecamy też artykuł pt. “Dokładnie przeanalizuj te trzy kwestie przed rozpoczęciem budowy domu”.

Grupa Tipmedia
Podziel się: